OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 19
<
>
Harry Bertoia

Diamond Chair

11,5x19,0x13,5 cm skala 1:6

FOTEL DIAMOND (1952)

Kiedy Harry Berotia w latach 50. ub.w. eksperymentował z wyginaniem metalowych prętów, chciał je wykorzystać w pracach rzeźbiarskich. Druciany fotel zrobił "przy okazji". Wziął stalową siatkę i dostosował ją do kształtu ludzkiego ciała. Tak powstała genialna seria drucianych mebli Diamond. Na tamte czasy innowacyjna, wciąż piękna i wygodna. Fotel wygląda bardzo delikatnie, ale to tylko wrażenie, bo w rzeczywistości jest bardzo wytrzymały i trwały. Bertoia tak mówił o swoim projekcie: "Spójrzcie na te krzesła, są zbudowane głównie z powietrza, jak rzeźba."

Z powstaniem tego mebla wiąże się także pewna niemiła historia. W tym samym czasie co Bertoia, małżeństwo Eamesów opracowało bardzo podobną technikę produkcji krzeseł. Patent należał do współpracującej z nimi firmy Herman Miller, która od razu wytoczyła proces firmie Knoll (produkującej krzesła Bertoi) o prawa autorskie. W rezultacie wygrał Herman Miller, a Bertoia musiał przeprojektować wykończenie brzegu fotela. Co nie zmienia faktu, że to jeden z najpiękniejszych mebli XX wieku.
Data dodania: 5 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1952 - 1953
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 386 razy od 5 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
6 lutego 2011
niesłychanie śmieszne te handlowe nazwy ;) kiedyś były fotele, taborety, szezlongi, ławy, krzesła etc. a teraz wystarczy "siedzisko"...jest jeszcze inna fajna nazwa handlowa : zwis - a zwisy bywają różne jest np. zwis pokojowy, zwis męski ..... może ktoś zaprezentuje jakieś przykłady ;)))))))))))))))
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.