Bagnet do karabinku Berthier,... w Świątynia Wiktora w MyViMu.com

Bagnet do karabinku Berthier, mod 1892

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 19
<
>
Bagnet wzór 1892 posiadał głownię jednosieczną o obustronnie płaskim zbroczu, która zwężała się w kierunku pióra i szczytu. Pióro głowni było symetryczne i charakterystycznie krótkie. Ostrze bagnetu skierowane było od lufy. Okładki bagnetów wzór 1892 wykonywano z tworzywa sztucznego lub z drewna i mocowano dwoma stalowymi nitami do trzonu rękojeści. W krótkiej głowicy rękojeści znajdował się zatrzask sprężynowy, który wraz z pierścieniem jelca stanowił system mocowania bagnetu na karabinie. Poszczególne wersje bagnetów wzór 1892 różniły się długością jelca, a także w przypadku wersji długim jelcem - sposobem jego zagięcia (we wszystkich wersjach jelec zagięty był ku ostrzu głowni). Jelec mocowano dwoma stalowymi nitami o wypukłych główkach. Należy wspomnieć, że w odległości 36 mm od jelca na szlifie głowni, znajdowało się wgłębienie, które służyło do blokowania jelca w dławiku pochwy.

Bagnety wzór 1892 posiadały bicia na ramieniu jelca w postaci oznaczeń literowych oraz następujących po nich numerów. Na progu głowni często bito stemple odbiorcze w postaci np. liter wpisanych w owal.Długość bagnetu- 513 mm

Szerokość głowni – 23 mm

Średnica oczka na lufę- 13,3 mm

Pochwa stalowa

Drewniane okładki.Żródło: "Bagnety" T. Królikiewicz, Warszawa 2002
Data dodania: 25 czerwca 2010
Datowanie przedmiotu: 1892
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1105 razy od 25 czerwca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.