055. Podniesienie bandery na M/S Generał Rowecki

055. Podniesienie bandery na M/S Generał GROT Rowecki.

Emitent: ZBOWiD Zarząd Stołeczny Warszawa. Projekt: Rajmund Gruszczyński. Wykonawca: Mennica Państwowa 1986. Ø 70mm. Nakład: Patynowany 1000 sztuk. Srebrzony 200 sztuk.*Jednostka sprzedana została ze względu na zaawansowany wiek oraz brak opłacalności jej dalszej eksploatacji.M/s „Generał Grot-Rowecki” został wybudowany w 1985 roku w bułgarskiej stoczni w Warnie. Był jednym z czterech statków z tzw. serii „generalskiej”, z których w eksploatacji PŻM pozostał już tylko jeden – m/s „Generał Zawadzki”. Był to typowy masowiec o nośności 38 tyś DWT do przewozu ładunków takich jak zboże czy węgiel.Podniesienie bandery na jednostce odbyło się 24 lutego 1986 roku w Szczecinie. Matką chrzestną została córka generała Irena Rowecka-Mielczarska, brat generała Stanisław Rowecki oraz przedstawiciele szkoły podstawowej nr.9 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Warszawie.Na statku przez cały jego żywot, w biurze kapitana, znajdował się portret generała podarowany przez matkę chrzestną, natomiast w centralnej części mesy załogowej wisiała duża tablica ze zdjęciami, poświęconymi życiu i działalności Generała „Grota” Roweckiego. W korytarzach wisiały dwie duże mosiężne tablice, również związane z patronem statku.

Jednostka z powodu wieku i braku opłacalności została sprzedana 2 listopada 2010 roku. Wszystkie te pamiątki zostały zdjęte przed sprzedażą i zostaną przekazane do Sali Pamięci, prowadzonej przez PŻM i zawierającej wiele cennych eksponatów, będących wcześniej na wyposażeniu statków.
Data dodania: 26 października 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 661 razy od 26 października 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.