HEŁM GÓRNICZY - TEKSTOLITOWY,... w Muzeum Dom@na w MyViMu.com

HEŁM GÓRNICZY - TEKSTOLITOWY, LATA 60-te XX wieku

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
91 / 101
<
>
Hełm górniczy rozmiar 55 wykonany z tekstolitu. Fasunek w środku niezniszczony, stan idealny, delikatny nalot rdzy na elemencie do mocowania lampy. Widoczne otwory z boku to otwory wentylacyjne.



Tekstolit jest to materiał kompozytowy zawierający 40% polimerów i 60% innych tworzyw sztucznych wykorzystywany w przemyśle maszynowym i elektroenergetyce.



Tekstolit - jest laminatem technicznym składającym się z nośnika – tkaniny bawełnianej i żywicy fenolowej (tworzywa duroplastyczne lub termoutwardzalne). Inne nazwy: laminat bawełniano-fenolowy TCF, rezoteks, turbax, nowotex, tufnol. Tekstolit jest produkowany w postaci płyt, rur, prętów i wyprasek kształtowych. Może zawierać także inne nośniki np. tkaninę szklaną wówczas może być nazwany tekstolitem szklanym. Tekstolit ma zazwyczaj charakterystyczny brązowy kolor.



Hełm górniczy - jest przeznaczony do ochronny głowy przed mechanicznymi urazami osób pracujących w górnictwie. Hełm taki powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia do pracy w warunkach dołowych.



Obecnie w górnictwie węgla kamiennego stosuje się zróżnicowaną kolorystykę hełmów, mającą na celu identyfikację stanowiska pracy danego górnika. Zazwyczaj kolorystyka jest następująca:

- kolor biały - osoby dozoru, urzędnicy, wycieczki

-kolor czerwony - nowo przyjęci. Po pół roku (roku w zależności od kopalni) można zmienić za zgoda przodowego na kolor odpowiadający oddziałowi.

- kolor niebieski - oddziały maszynowe (ślusarze, hydraulicy, sygnaliści)

-kolor żółty - oddziały transportowe(zazwyczaj transport torowy)

- kolor biały z czerwonym paskiem lub naklejka stacji górniczej - ratownicy górniczy

-kolor brązowy - górnicy

- kolor zielony - oddziały elektryczne i automatyczne
Data dodania: 6 listopada 2011
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1969
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1069 razy od 6 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.