Dokumentacja dot. konkursu "POLSKIE BITWY"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 40
<
>
Rok 1978.

Zdjęcie nr 1

Fragment opisu Konkursu (nie rajdu, jak pisałem w opisie plakietki i proporczyka)

Zdjęcie nr 2 i 3

Przykładowe strony z opisami odwiedzanych pól bitewnych. W czasie trwania konkursu odwiedziłem 40 miejscowości zawartych w trójkącie Gdynia, Katowice, Siedlce. Wcześniej przygotowałem szablon do ręcznego wypełnienia. Dziś patrzę z zażenowaniem na swoje bazgroły, ale w tamtych latach komputerów z drukarkami u każdego w domu jeszcze nie było.

Zdjęcie nr 4

Zestawienie przykładowych pieczęci i pieczątek dokumentujących odwiedzenie danej miejscowości. Wśród nich są: komisariat milicji, parafia kościoła, restauracja, sołtys, klub rolnika, zakłady przemysłowe, poczta, stacja PKP itp.

Zdjęcie 5

Pierwsza strona Protokołu Jury. Na 223 uczestników przyznano 66 złotych plakietek, wśród nich także kustoszowi "Składu staroci", ale informacja o tym fakcie znajduje się na dalszych, nie zeskanowanych stronach Protokołu.

Zdjęcie 6

Legitymacja PTTK dokumentująca przyznanie odznaki turystycznej "Szlakami Chwały Oręża Polskiego" za udział w Konkursie "Polskie Bitwy".
Data dodania: 16 listopada 2011
Datowanie przedmiotu: 1978
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 655 razy od 16 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
A to akurat batalion 8 pułku pod młynem w Sekule zabezpiecza przed manewrem rosyjskim od tej strony.
"grobla młyńska? "... ale młyn to dużo później..., no chyba, że np. i dużo wcześniej? Raczej pozostałość dojazdu do przeprawy, brodu , nie istniejącego już mostu.

Co do mapy odręcznej z trzeciej fotki, pomijając skalę jest ok.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
jak by tu powiedzieć...
:)

patrz na szkic na dole...
tam obok rzeki taki niebieski kwadracik jest...
Profil Profesjonalny
16 listopada 2011
Na mapie, którą podesłał "gieorgijewski" (mapa wg szkicu Prądzyńskiego) jest drugi most na drodze z Siedlec do Żelkowa i to chyba ten narysowałem na swoim szkicu. Ale dla przebiegu bitwy to nie miało znaczenia, ponieważ wszystko rozegrało się parę kilometrów dalej przy moście Siedlce - Kałuszyn. Myślę, że sprawa dwóch mostów jest wyjaśniona.
Natomiast zauważyłem, że w czasach Powstania rzeka Muchawka nazywała się Muchawiec lub Muchowiec (za Prądzyńskim). Przypomina mi to historię z innego rajdu turystycznego gdzie uczestnicy otrzymali szereg zadań do "odrobienia", m.in. było pytanie o nazwę strumyka z którym krzyżowała się trasa rajdu. Na mapie nazwy nie było. Okoliczni mieszkańcy mówili, że to "Mrówka", więc większość uczestników tak napisała. A potem okazało się, że oficjalna nazwa była inna i odpowiedź taka była błędna. Ale organizatorzy dobrze o tym wiedzieli i śmiali się z tego, że tyle osób na "Mrówkę" dało się nabrać.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
grobla młyńska?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
O słowie pisanym..., tu natomiast jest przedmiot sporów i waśni, co do dwóch mostów obok siebie na mapie... Mapa jest wzorowana na oryginale z epoki ale ...cieńsza dróżka to stan drogi przed budową Traktu Brzeskiego, który tu naniesiony grubszą kreską w stronę Opola( naniesiony zapewne w epoce bitwy na mapę sprzed budowy i tak pozostało) map kiedyś nie wydawano tak często, trakt brzeski zakończono w roku 1823, dla ówczesnej kartografii 8 lat to chwila.
Do dziś polna dróżka,którą przejść nawet trudno, pokrywająca się z tą cieńszą na mapie przez miejscowych starszych ludzi nazywana jest "gościńcem"...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
o tym piszesz?
http://imageshack.us/f/861/dscf0022r.jpg/
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
No tak... bitew wygranych w takim stylu i tak znaczących to chyba faktycznie już nie było. Co do mostów, na planie jest narysowane dwa.... faktycznie to w 1831 był jeden, na trakcie na Brześć, prawdopodobnie w miejscu (lub blisko) obecnego drogowego. Wszyscy sugerują się niedaleko położonym mostem kolejowym, czytałem nawet pracę lokalnego, choć dość znanego historyka w której napisał o zepchnięciu wojsk rosyjskich w stronę nasypu kolejowego, a kolej to dopiero 35 lat później tu zawitała wraz z mostem na Muchawce:)
Profil Profesjonalny
16 listopada 2011
No cóż, historykiem nie jestem, informacje o poszczególnych bitwach wyszukiwałem w książkach. Nie analizowałem ich, więc jeśli gdzieś napisali, że to była ostatnia wygrana bitwa tego powstania, to ja też tak napisałem.
Teraz jednak sprawdziłem: po Iganiach nie było już żadnego znaczącego zwycięstwa. Skrzynecki przerwał kontrofensywę. Dopiero w maju zgodził się na nowy plan Prądzyńskiego przewidujący rozbicie rosyjskich pułków operujących w rejonie Łomży i Ostrołęki. Wojska Mikołaja I osłabiła wybuchła w kwietniu epidemia cholery i gorączka tyfoidalna, a mimo to Rosjanie wygrali 26 maja bitwę pod Ostrołęką, co załamało morale polskich żołnierzy. Skrzynecki tym razem znów zwlekał z atakiem na dziesiątkowane przez cholerę wojska rosyjskie. Dopiero 11 sierpnia złożony został z urzędu, a 6 września wojska rosyjskie, dowodzone przez feldm. Iwana Paskiewicza były już pod Warszawą, zaś 21 października było po wszystkim.
A co to za sprawa z dwoma mostami na Muchawce? Nic na ten temat nie wiem.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
Normalnie dyszkę za Iganie daję:) (choć minusik za dwa mosty na Muchawce należało by...no i za wiadomość, że to ostatnia wygrana bitwa.) :)))
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.