Dokumentacja dot. konkursu "POLSKIE BITWY"
Rok 1978.
Zdjęcie nr 1
Fragment opisu Konkursu (nie rajdu, jak pisałem w opisie plakietki i proporczyka)
Zdjęcie nr 2 i 3
Przykładowe strony z opisami odwiedzanych pól bitewnych. W czasie trwania konkursu odwiedziłem 40 miejscowości zawartych w trójkącie Gdynia, Katowice, Siedlce. Wcześniej przygotowałem szablon do ręcznego wypełnienia. Dziś patrzę z zażenowaniem na swoje bazgroły, ale w tamtych latach komputerów z drukarkami u każdego w domu jeszcze nie było.
Zdjęcie nr 4
Zestawienie przykładowych pieczęci i pieczątek dokumentujących odwiedzenie danej miejscowości. Wśród nich są: komisariat milicji, parafia kościoła, restauracja, sołtys, klub rolnika, zakłady przemysłowe, poczta, stacja PKP itp.
Zdjęcie 5
Pierwsza strona Protokołu Jury. Na 223 uczestników przyznano 66 złotych plakietek, wśród nich także kustoszowi "Składu staroci", ale informacja o tym fakcie znajduje się na dalszych, nie zeskanowanych stronach Protokołu.
Zdjęcie 6
Legitymacja PTTK dokumentująca przyznanie odznaki turystycznej "Szlakami Chwały Oręża Polskiego" za udział w Konkursie "Polskie Bitwy".
Data dodania: 16 listopada 2011
Datowanie przedmiotu:
1978
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 655 razy od 16 listopada 2011
"grobla młyńska? "... ale młyn to dużo później..., no chyba, że np. i dużo wcześniej? Raczej pozostałość dojazdu do przeprawy, brodu , nie istniejącego już mostu.
Co do mapy odręcznej z trzeciej fotki, pomijając skalę jest ok.
:)
patrz na szkic na dole...
tam obok rzeki taki niebieski kwadracik jest...
Natomiast zauważyłem, że w czasach Powstania rzeka Muchawka nazywała się Muchawiec lub Muchowiec (za Prądzyńskim). Przypomina mi to historię z innego rajdu turystycznego gdzie uczestnicy otrzymali szereg zadań do "odrobienia", m.in. było pytanie o nazwę strumyka z którym krzyżowała się trasa rajdu. Na mapie nazwy nie było. Okoliczni mieszkańcy mówili, że to "Mrówka", więc większość uczestników tak napisała. A potem okazało się, że oficjalna nazwa była inna i odpowiedź taka była błędna. Ale organizatorzy dobrze o tym wiedzieli i śmiali się z tego, że tyle osób na "Mrówkę" dało się nabrać.
Do dziś polna dróżka,którą przejść nawet trudno, pokrywająca się z tą cieńszą na mapie przez miejscowych starszych ludzi nazywana jest "gościńcem"...
http://imageshack.us/f/861/dscf0022r.jpg/
Teraz jednak sprawdziłem: po Iganiach nie było już żadnego znaczącego zwycięstwa. Skrzynecki przerwał kontrofensywę. Dopiero w maju zgodził się na nowy plan Prądzyńskiego przewidujący rozbicie rosyjskich pułków operujących w rejonie Łomży i Ostrołęki. Wojska Mikołaja I osłabiła wybuchła w kwietniu epidemia cholery i gorączka tyfoidalna, a mimo to Rosjanie wygrali 26 maja bitwę pod Ostrołęką, co załamało morale polskich żołnierzy. Skrzynecki tym razem znów zwlekał z atakiem na dziesiątkowane przez cholerę wojska rosyjskie. Dopiero 11 sierpnia złożony został z urzędu, a 6 września wojska rosyjskie, dowodzone przez feldm. Iwana Paskiewicza były już pod Warszawą, zaś 21 października było po wszystkim.
A co to za sprawa z dwoma mostami na Muchawce? Nic na ten temat nie wiem.