Polska - Częstochowa - Hotel "Centralny"

Duże zdjęcie Polska - Częstochowa - Hotel "Centralny"
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 127
<
>
Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku każdy szanujący się hotel był wyposażony w etykiety (naklejki) hotelowe do przyklejenia na walizkach. Na ogół wręczano je gościom wraz z rachunkiem. Kto chciał naklejał, kto nie chciał wyrzucał, albo gromadził tak jak ja.

Moje etykiety pochodzą głównie z hoteli w których byłem osobiście lub był ktoś z rodziny.Warto zwrócić uwagę na motyw naklejki. Każdemu Polakowi bez względu na stosunek do wiary katolickiej Częstochowa kojarzy się z Jasną Górą, klasztorem, obrazem Matki Boskiej itd. Tymczasem w latach PRL-u, aby ukryć ten niemiły dla władzy fakt starano się unikać takich skojarzeń. Dlatego na naklejce hotelowej jako symbol Częstochowy pokazano hutę. Przypomina to historię Nowej Huty, która w zamyśle ówczesnych władz miała bardziej kojarzyć się z królewskim miastem niż Wawel, Sukiennice i Kościół Mariacki.
Data dodania: 16 listopada 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Rozmiar: 10,5 x 8 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 310 razy od 16 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2011
Budynek Hotelu Centralnego zawsze prezentował się całkiem okazale więc śmiesznie to wygląda że zamiast niego pokazano właśnie Hutę (wtedy Bolesława Bieruta).
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.