LAMPA GÓRNICZA KARBIDOWA-FRIEMANN&WOLF - 1910r

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 101
<
>
Bardzo stara lampa karbidowa z pałąkiem łamanym wykonana z blachy stalowej, pierścień pojemnika na wodę oraz kominek mosiężne. Producentem lampy jest firma FRIEMANN & WOLF GmbH ZWICKAU. Eksponat ten jest kompletny, posiada oryginalny odblask stalowy, polerowany średnicy 12cm. Sygnatura starego typu na mosiężnej blaszce w kształcie uśmiechu. Lampa sprawna jak większość lamp w mojej kolekcji.

..........................ZASADA DZIAŁANIA LAMPY KARBIDOWEJ......................
W górnym pojemniku znajdowała się woda, w dolnym karbid -węglik wapnia CaC2 - związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Po odkręceniu pokrętła znajdującego się na górze lampy woda stopniowo kapała na karbid z którego wydzielał się gaz - acetylen. Im mocniej odkręcamy pokrętło iglicowe tym jaśniej będzie świeciła lampa. Acetylen wypychany był pod ciśnieniem przez kominek lampy na którego końcu był palnik (brener) przez którego dysze wydobywał się gaz. Po zapaleniu świecił jasnym płomieniem do wysokości 3cm.
Data dodania: 19 listopada 2011
Datowanie przedmiotu: 1910 - 1915
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 618 razy od 19 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.