OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 25
<
>
Nazwa "żelazko" pochodzi właśnie od takiego pucka żelaznego, który przed użyciem rozgrzewano na płycie pieca. Ten rodzaj najprostszego żelazka (I generacji) używany był od ok. II w. do XIX w., kiedy został wyparty przez żelazka na węgiel drzewny (II generacja). Wcześniej, a także równolegle próbowano innych metod wygładzania materiałów (np. za pomocą rozgrzanej patelni), ale dopiero to rozwiązanie można uznać za pierwsze specjalistyczne urządzenie do prasowania.
Żelazko składało się z jednolitej, pełnej bryły żeliwnej (ten egzemplarz waży prawie 7 kg) oraz uchwytu. Uchwyt był odłączany na czas nagrzewania żelazka. Na zdjęciach widać prosty zamek blokujący uchwyt po włożeniu w swoje łoże.
Na górnej powierzchni odlewu owalny znak firmowy producenta. Znajduje się tam napis: "A. Durst-Bader, Cannstatt"
--------------------------------------------------------------------
Kraj pochodzenia: Niemcy
Czas produkcji: Początek 20-ty Wiek
Materiał:
a) Obudowa: -
b) Stopa: Żeliwo
c) Uchwyt: Żeliwo / drewno

Inne oznaczenia: DRGM
W stosownych przypadkach: dwustronny wymienny uchwyt
Producent: A. Durst-Bader, Cannstatt
w Stuttgarcie
Wystarczy poszukać na stronach niemieckich i takie same żelazka się znajdzie konkretnie opisane. Żeliwo - nie żelazo !!!!!!!
---------------------------------------------------------

Od kustosza:
W pierwszym zdaniu opisu eksponatu "żelaza" na "żeliwo" nie zamienię, bo i wyraz "żelazko" musiałbym zmienić się na "żeliwko". A skoro nasi przodkowie ten rodzaj sprzętu domowego ochrzcili mianem "żelazko" od ŻELAZA, to niech tak zostanie.
Data dodania: 19 listopada 2011
Datowanie przedmiotu: 1800 - 1900
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: zelazko
Pomogli w tworzeniu opisu: doman781 Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1171 razy od 19 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
20 listopada 2011
Co do "żeliwa czy żelaza" wyjaśnienie jest przy następnym eksponacie. Za poprawkę nazwy producenta dziękuję. Zaraz z niej skorzystam ( Błąd w nazwie Cannstatt to literówka).
Starszy kustosz
20 listopada 2011
Żeliwo a nie żelazo, producent A. Durst-Bader, Cannstatt a nie G ansnstatt w Stuttgarcie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.