OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 29
<
>
Syfon to też butelka, tylko specyficzna. Składa się z grubościennej szklanej bańki, specjalnej główki zaopatrzonej w rączkę po naciśnięciu której otwierał się wewnętrzny zawór i uwalniał wodę wypływającą przez "dziobek" oraz szklanej rurki w środku dzięki której można było opróżnić syfon prawie do samego dna. Woda była wypychana dzięki ciśnieniu wytworzonemu podczas napełniania butli wodą i dwutlenkiem węgla. Syfon nosiło się do punktu napełniania syfonów, ale z reguły nikt nie czekał na swój syfon, tylko wymieniał na inny, już napełniony wcześniej. Nie było to wygodne rozwiązanie, ponieważ pusty syfon waży 1,5 kg, a pełny 2,5 kg. Zanosząc kilka syfonów do napełnienia trzeba było mieć muskuły albo służbę do noszenia.
Pierwsze syfony miały główki ołowiane. Pod koniec lat 50-tych ze względu na szkodliwość ołowiu zakazano ich używania i zastąpiono je plastikowymi. Ta na moim syfonie jest mocno zużyta i w ogóle jakaś kostropata. Jest też data produkcji, której zapomniałem sfotografować. Musicie wierzyć mi na słowo: 1961 - II.
Syfony były wszystkie podobne do siebie, lecz różniły się drobiazgami, np. kolorem albo przekrojem butli. Ten jest 12-kątny, ale były też całkiem okrągłe. Poza tym niektóre bywały uzbrojone w metalową siatkę na zewnątrz szklanej bańki, amortyzującą uderzenia pomiędzy stojącymi obok siebie syfonami w czasie transportu, przenoszenia itp.
Na początku lat 70-tych pojawiły się lekkie syfony metalowe z wymiennymi nabojami. Szybko wyparły one to archaiczne urządzenie. Wtedy każdy mógł sam robić sobie wodę sodowa w domu, najczęściej z "kranówy".

Pojemność 1ltr..
Wymiary: 10 cm, wysokość 31 cm.
Data dodania: 7 grudnia 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 2847 razy od 7 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.