Halsztuk garnizonowy i polowy wz.36

Duże zdjęcie Halsztuk garnizonowy i polowy wz.36
Historia:

(dawn. halsztuch) trójkątna chustka na szyję, noszona przez mężczyzn w końcu XVIII i w XIX w., poprzednik krawata. Zawiązywany był na szyi, na kołnierzyku koszuli, w celu uchronienia kołnierzyka kurtki mundurowej przed zabrudzeniem, a szyję przed obtarciem. Zalecano przypinanie go do koszuli za pomocą agrafki, w celu uniknięcia wysuwania się do góry (nie żebym się chwalił, ale potrafię poprawnie zawiązać bez użycia agrafki). Prawidłowo zawiązany halsztuk winien wystawać 4-5 mm nad kołnierzyk kurtki. Halsztuk wykonany był z piki lub popeliny w kolorze białym (do munduru służbowego i pozasłużbowego) i w kolorze ochronnym (do munduru polowego).

Sposób wiązanie halsztuka:

http://www.2mps.org/rekonstrukcja/halsztuk.html
Data dodania: 12 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 656 razy od 12 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.