Spodnie kawaleryjskie wz.38 w Wirtualne Muzeum Militarii i II wojny Światowej. w MyViMu.com

Spodnie kawaleryjskie wz.38

Duże zdjęcie Spodnie kawaleryjskie wz.38
Spodnie kawaleryjskie zostały w niniejszym temacie umownie oznaczone jako „wz.38″, gdyż z tego roku pochodzą Warunki Techniczne. Spodnie tego wzoru wprowadzono do wyposażenia „Warunkami technicznymi materiałów wojskowych” wydane przez Wydział Intendentury MSWojsk z 15.XII.1938 r.Spodnie wykonane były z sukna, w barwie khaki, identycznego jak w spodniach żołnierskich. Na podszewkę, tasiemkę i kieszenie stosowano tkaninę bawełnianą. Całość zszywano nićmi bawełnianymi barwy ochronnej khaki.Spodnie „wz.38″ były jednoszwowe, podszyte górą podszewką, gładkie, swobodne w biodrach, siedzeniu i kolanach. Nogawice przylegały do nóg pod kolanami i od łydek. Z tyłu naszywano dwa ściągacze, a górą cztery przesuwki. Obydwie nogawice wpuszczano z przodu, id rozporka, skośnie na dół ku bocznym szwom kieszenie zapinane na guziki spodniowe. Spodnie wykonywano tak, aby w stanie wychodziły poza biodra, a z boku tworzyły rozszerzające się ku dołowi bufy sięgające od stanu do kolan, a na linii bocznych szwów, na wysokości łydek, były zakończone rozporkami związanymi za pomocą tasiemek.Spodnie kawaleryjskie wykonywano w 6 rozmiarach, w stosunku procentowym od 11% do 7%. Masa 0,805 1,165gSkąd ja to mam:

Lancier; moja wersja posiada leje lub jak kto woli karwasze (węgr. karvas) część dawnej zbroi husarskiej, ochrona ramienia. W wojsku polskim do 1939r. karwaszami nazywano płaty skóry, którymi podszywano spodnie kawaleryjskie dla ochrony przed wycieraniem, a także nazywano tak skórzane mankiety przy rękawicach kawalerii i broni pancernych tkzw. muszkieterkach.
Data dodania: 12 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 590 razy od 12 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.