Buty Kawaleryjskie wz.31

Duże zdjęcie Buty Kawaleryjskie wz.31
Buty kawaleryjskie wprowadzono do wyposażenia kawalerii w 1931 roku „Warunkami technicznymi materiałów wojskowych, Buty kawaleryjskie. Nr 531 z 10 czerwca 1931 r.„. Wydawano je szeregowym i podoficerom kawalerii, zarówno w toku służby, jak i w czasie mobilizacji wrześniowej 1939 roku. Rzadko spotykane u oficerów.Konstrukcja:

Buty wykonano ze skóry juchtowej, wyprawianej ze skóry bydlęcej, garbowanej najprawdopodobniej metodą chromowo-roślinną. Cholewa, zapiętek i pasek buta były wykonane ze skóry juchtowej wykańczanej od strony lica, przyszwa zaś ze skóry juchtowej wykańczanej od strony mizdry. Podeszwy i zelówki wykonano ze skóry podeszwowej zwykłej, branzel wykonano ze skóry podpodeszwowej zwykłej. Powierzchnie buta należało czernić czarną pastą do butów. Do butów noszono ostrogi wz.31 na wysokości połowy napiętka. Ostrogi opisano oddzielnie. Na blanku, przy obcasie wybijano liczbę oznaczającą rozmiar buta. Do butów dodawano szeregowcom i podoficerom onuce zamiast skarpet.Skąd to mam?

Jak widać na dwóch, kolorowych zdjęciach moje buty były czernione pastą (brazowe przetarcia). Nadal jednak nie sa wystarczającą czarne (nałożyłem ok 15 warstw pasty – buty kupiłem jak we wrześniu 1939 nie barwione w naturalnym, beżowym kolorze skóry). Buty oczywiście robione na zamówienie. Pochodza z pracowni szewskiej Pana Wiesława Barskiego z Radomska. Inną rzeczą jaką zrobiłem było nadanie butom wodoodporności – smarowanie podgrzanym pokostem lnianym świeżo kupionych butów. Zasada jest taka, że smaruje się buty aż przestaną przyjmować pokost (ok. 3-4 razy) mi butki przyjęły 7 warstw i mogły przyjmować do kilkunastu, ale bałem się, że będzie to miało wpływ na ich twardość. O dziwo w żaden sposób nie wpłynęło to na skórę, a są bardziej wodoodporne od najlepszych gumiaków
Data dodania: 12 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 603 razy od 12 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.