Pas skórzany szeregowego wz.31

Duże zdjęcie Pas skórzany szeregowego wz.31
Pasy główne wojsk lądowych, odrębnych typów dla oficerów i szeregowych, określone zostały w "Przepisie ubioru polowego WP" w 1919r., ale ich dokładne wzory opracowano dopiero w 1924 roku. Pas szeregowych wykonany ze skóry barwy brązowej, początkowo z dwutrzpieniową klamrą mosiężną, słuzył do noszenia ładownic, żabki z bagnetem, łopatki i chlebaka. Miał on jednocześnie pewne znaczenie symboliczne, oznaczał gotowość pełnienia żołnierskiej powinności. Odebrania pasa aresztantom oznaczało karę, a jeńców wojennych pozbawiało cech określających gotowość i zdolność do prowadzenia walki.

W 1931r. zmieniono wzór pasa dla szeregowych, który od tej pory produkowany był ze skóry barwy naturalnej i zaopatrzony w sprzączkę jednotrzpieniową z jasnego metalu z rolką blaszaną. Ten typ pasa obowiązywał również od 1936r. w polu i w słuzbie podoficerów zawodowych, uczniów szkół podchorążych i rezerwy, podoficerów i szeregowych z cenzusem. Pas podoficerski różnił się od pasów szeregowców dwoma uszkami do przymocowania szabli lub kordzika. Od 1936r. pas oficerski, ale bez paska przez ramię, mogli nosić poza służbą jedynie podoficerowie zawodowi, sierżanci i st. sierżanci, podczas gdy dotychczas (od 1931) ten typ pasa noszony był również przez uczniów szkół podchorążych zawodowych i rezerwy oraz absolwentów szkół podchorążych rezerwy.Pochodzenie:

Pracownia rymarska P. Marka Kłody: http://www.repliki-kloda.com/index.htm

Pasek oczywiście był w kolorze naturalnej skory, ale przy używaniu przez żołnierzy naturalnie brązowiał na piękny, lekko wiśniowy kolor. Uzyskałem go przez nasączanie oliwką i wywieszanie w bardzo słonecznym miejscu. Proces trwał ok. 2 miesiące, ale chyba warto było.
Data dodania: 18 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2009
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 825 razy od 18 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.