OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 6
<
>
podstawek z herbem rycerskim Joanny d Arc. Lekko uszczerbiony, złocenie częściowo wytarte.

Ostatnie zdjęcie-nadanie szlachectwa i herbu Joannie dArc przez króla Francji Karola VII w roku 1429. ( Wiki )

Dziękuje wszystkim za pomoc w rozszyfrowaniu tej zagadki. Parę lat leżały u mnie te fajansy i nie wiedziałem co to jest. Kupiłem je za parę groszy na pchlim targu. Po prostu wpadły mi w oko. Teraz myślę ze są to pamiątki kupione podczas zwiedzania muzeum w Domremy, miejscu urodzenia Joanny.
Data dodania: 25 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1961
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 914 razy od 25 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
27 grudnia 2011
zenoIzaur - i chciałem tak powiedzieć ale jako niemiec w tłumaczeniu się utraciło..... :-)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
27 grudnia 2011
Polecam art na Wikipedii -http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_Bar
27 grudnia 2011
sixpack- wielkie dzięki za ciekawe linki. W pierwszym wyczytałem że: " Domremy było FRANCUSKĄ a NIE lotaryńską wsią". oraz że: "Narodowośc Joanny jest niepodważalnie FRANCUSKA". (oba podkreślenia autora tekstu).
trzeci tekst pisany w gotyku twierdzi: "Joanna d Arc urodzona ...we wsi Domremy...w Szampanii, w pobliżu granicy Lotaryngii...".
pewnie było to księstwo Bar jak pisze Zbyszko :)
27 grudnia 2011
cytaty które nie będę przetłumaczał bo będą ponownie błędy....... :-)

http://www.jehanne-darc.com/cms/front_content.php?idcat=29

http://books.google.de/books?id=c-ZAAAAAYAAJ&pg=PA339&lpg=PA339&dq=domremy+%2B+1409&source=bl&ots=QJcyDF5-v4&sig=TOSSWBYLsHh0BhmvnBqMAD8rjBs&hl=de&sa=X&ei=uvP5TrSrIsT08QPxvYHDAQ&ved=0CE0Q6AEwBg#v=onepage&q=domremy%20%2B%201409&f=false

http://books.google.de/books?id=absBAAAAYAAJ&pg=PA291&lpg=PA291&dq=domremy+%2B+1409&source=bl&ots=JnuWGwrkcq&sig=SmiK7K3dUQ-_pZlf-obaJKuRYMc&hl=de&sa=X&ei=uvP5TrSrIsT08QPxvYHDAQ&ved=0CEIQ6AEwBA#v=onepage&q=domremy%20%2B%201409&f=false
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
27 grudnia 2011
Domremy-la-Pucelle leżało w granicach księstwa Bar ,któe było lennem Francji.
27 grudnia 2011
zenoIzaur - .......tak, ale nie w tej epoce..... :-) Ponieważ w tej epoce rzeka Maas była wschodnią granicą Królestwa Karola VII, na prawym brzegu rzeki i powiatu diecezji Toul i była za Księstwa Lotaryngii, z których oba należały do prawa Świętego Cesarstwa Niemieckiego....
27 grudnia 2011
Sixpack - Lotaryngia nie jest częścią Francji ?
26 grudnia 2011
...ten patriarchalny krzyż ( hiszpanski krzyż ) jest również herbem Jagiellońskiego, herb w centrum talerza "Jehanne la Pucelle" ( dziewica z orleans ), ale wieś Domremy znajdowała się we Francji a nie w lotaryngii....
26 grudnia 2011
Dzieki,
znalazłem też ciekawostkę o nazwie tej gminy. Dodatek -la Pucella- doszedł póżniej i wziął się od przydomka Joanny, którą nazywano- Dziewicą orleańską ( La pucelle d Orlenas). Wychodziło by teraz " Dziewicze Domremy" lub coś w tym rodzaju.
Herbu rycerskiego jeszcze bym nie wykluczał. W polsce zdarza sie także, że miasta mają herby identyczne ze szlacheckimi.
(Ten helm rycerski) ?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 grudnia 2011
To nie herb rycerski tylko herb gminy Domremy-la-Pucelle ,miejsca urodzin Joanny D"Arc.

Podwójny krzyż jest symbolem Lotaryngii, tylko ten orzełek...może ma coś wspólnego z naszym królem Stanisławem Leszczyńskim który tam był księciem wtedy gdy powstała tam manufaktura fajansów.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.