Schrapnellmine M35 w Świątynia Wiktora w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 16
<
>
Działanie miny: http://www.youtube.com/watch?v=pfbhcqrKtnoMina typu S, S-Mine (od niem. Schrapnellmine – mina odłamkowa, lub Springmine – mina wyskakująca) – niemiecka mina przeciwpiechotna należąca do grupy min wyskakujących. Przez wojska lądowe większości aliantów zachodnich nazywana "Podskakująca Betty" (ang. Bouncing Betty), a przez Australijczyków i Nowozelandczyków jako "Skaczący Jack" (ang. Jumping Jack). Zasada działania tej miny polegała na wyrzuceniu jej przy pomocy ładunku miotającego na wysokość pasa (około jednego metra), a następnie eksplozji rozrzucającej horyzontalnie metalowe odłamki.Mina typu S została opracowana w nazistowskich Niemczech w latach 30. i wykorzystywana była intensywnie przez wojska hitlerowskie podczas II wojny światowej. Jej przeznaczeniem było rażenie nieosłoniętych żołnierzy piechoty w otwartym terenie. Produkowano dwie wersje min, które oznaczono rokiem rozpoczęcia produkcji danego modelu: SMi-35 i SMi-44. Obie konstrukcje były dość podobne, z tym że późniejsza SMi-44 została znacznie uproszczona w porównaniu do pierwowzoru.Pierwsza mina typu S została wprowadzona do produkcji w 1935 roku i dołączyła do kluczowych elementów strategii defensywnej Trzeciej Rzeszy. Do momentu zaprzestania produkcji po kapitulacji Niemiec w 1945 roku wyprodukowano ponad 1,93 miliona min tego typu. Spowodowały wiele ciężkich ran bądź śmierci, spowalniając lub zatrzymując postęp wojsk aliantów na pozostające pod kontrolą Niemców terytoria. Ze względu na dużą skuteczność miny typu S była ona wielokrotnie kopiowana i pozostała jedną z najbardziej charakterystycznych i skutecznych broni II wojny światowej.(S.Mi.35).Zapalnik: ZZ-35 (naciągowy)

Masa: 4,1 kg

Wysokość: 127 mm

Średnica: 102 mm

Materiał wybuchowy: 397 g trotylu lanego lub

227 g trotylu sproszkowanego(nie w mojej ;)

Promień rażenia: 40 do 100 metrówŹródło: wikipedia
Data dodania: 7 lipca 2010
Datowanie przedmiotu: 1937
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Dobry
Waga: 3.5 kg
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1613 razy od 7 lipca 2010
Reklama
Dodaj komentarz
11 lipca 2010
zapalnik ZZ-35 ,zgadza się
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
7 lipca 2010
dodam, że zdwojony zapalnik typu naciągowego...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
7 lipca 2010
To był żart, a tak na poważnie z tego co wiem to po nadepnięciu przez piechura wybuch małego ładunku powodował jej wyskoczenie na pewną wysokość i tu dopiero następowała eksplozja miotająca odłamki co zwiększało pole rażenia.
7 lipca 2010
W sumie bardziej liczylem na wytlumaczenie mechanizmu...
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
7 lipca 2010
Byś wszedł to byś się przekonał:)
7 lipca 2010
Czemu skacząca?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.