Pentagram i heksagram.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
289 / 500
<
>
Maroko 1957 rok .Znaczki nr.kat Mi.423 i 425 .

Izrael 1950. Zn. nr. kat. Mi 39 i 40.Znaczki z pentagramem i heksagramem.

Pentagram – rodzaj gwiazdy pięcioramiennej, figura geometryczna, w wielu kulturach uważana za symbol magiczny.

Widnieje na fladze i w godle Maroka.Po objęciu protektoratu Maroka przez Francję do flagi dodano sześcioramienną, zieloną gwiazdę (zieleń jest symbolem Islamu) symbolizującą życie, mądrość i zdrowie. Okoliczności i motywy dla których gwiazda sześcioramienna została zastąpiona gwiazdą pięcioramienną nie są jasne, zmiany dokonano w 1915. Według najczęściej spotykanej wersji pięć ramion gwiazdy ma symbolizować pięć podstawowych zasad Islamu.

Sześcioramienna gwiazda (heksagram) złożona z dwóch zachodzących na siebie pionowo trójkątów równoramiennych (najczęściej równobocznych) odwróconych od siebie wierzchołkami. Wierzchołki Gwiazdy Dawida leżą na okręgu w punktach odpowiadających parzystym godzinom na tarczy zegara. Przez Żydów zwana tarczą Dawida.Występuje już w VII w. p.n.e. (wykopaliska w Sydonie — na pieczęci). W starożytności służyła prawdopodobnie jako talizman, w galucie stała się symbolem judaizmu.

Od 1897 godło syjonizmu.Gwiazda Dawida nie jest symbolem religii żydowskiej, tylko znakiem, który ma wymiar narodowościowy. Jest charakterystyczny dla państwa Izrael - od 1948 roku stanowi jego godło (warto pamiętać, że najważniejszym symbolem religijnym judaizmu jest menora). Jest ona również oficjalnym symbolem państwa Izrael i jest umieszczana na oficjalnych dokumentach
Data dodania: 13 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1951 - 1957
Miejsce pochodzenia: Maroko
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 430 razy od 13 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.