brevet tireur de précision... w béret vert w MyViMu.com

brevet tireur de précision (TP)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 7
<
>
Odznaka - Patent Strzelca Wyborowego (tireur de précision - TP). Bardzo często, potocznie, nazywana odznaką "Snajper".

Należy jednak zdawać sobie sprawę z podstawowych a jednocześnie zasadniczych różnic jakie występują pomiędzy "strzelcem wyborowym" a "snajperem". W strukturach Armii Francuskiej, a więc Legii Cudzoziemskiej także, w korpusie piechoty, każdy regiment posiada sekcję strzelców - STE (section tireurs d’élite). W skład tej grupy wchodzą zarówno strzelcy wyborowi jak i snajperzy.

Strzelcy wyborowi, są żołnierzami każdej kompanii bojowej a dokładnie sekcji wchodzących w jej skład. Wraz z zastępcą dowódcy sekcji, tworzą ekipy, w skład których wchodzą: wspomniany zastępca dowódcy sekcji (SOA) i dwóch strzelców wyborowych z patentami "TP". Działania strzelców wyborowych są ściśle powiązane z działaniami bojowymi kompanii. Wyposażeni są w karabiny FR-F2 (Fusil à repetition F2), kal.7,62x51mm NATO, z lunetą optyczną SCROME (zdjęcie nr 5). Broń tego typu pozwala na likwidację celów na dystansie do 800m, w dzień i 600m w nocy.

Snajperzy natomiast, są żołnierzami kompanii wsparcia (CEA). W przeciwieństwie do strzelców wyborowych, zawsze działają w parach (strzelec z obserwatorem), wykonując głównie zadania autonomiczne. Ich podstawowe zadanie to destrukcja w szeregach wroga. Używają ciężkich (ok. 16 kg) wielkokalibrowych (12,7x99 mm) karabinów typu PGM HECATE II (z lunetą SCROME LTE J10), z których mogą likwidować cele na dużych dystansach, 500-1800m.Dokładnie rzecz ujmując, broń, której sylwetka została uwidoczniona na prezentowanej odznace, to karabin FR-F1 (zdjęcie nr 6), poprzednik wspomnianego FR-F2. Karabin ten był produkowany i użytkowany w latach 1966-80.producent: DRAGO PARIS

nr hom. GS 38
Data dodania: 29 grudnia 2011
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 283 razy od 29 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.