kontrakt sprzedaży i kupna,... w Muzeum Piotrka w MyViMu.com

kontrakt sprzedaży i kupna, rok 1847

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 28
<
>
To najstarszy eksponat w opisywanym zbiorze - umowa handlowa, spisana w Radomsku, z datą 15/27 listopada 1847 roku.

Akt sporządzono na urzędowym carskim papierze ze znakiem wodnym. Jest to złożona na pół karta, o wymiarach 40,7 x 32 cm po rozłożeniu. U góry na pierwszej stronie wydrukowany jest dwugłowy carski orzeł z herbem ze św. Jerzym pośrodku - tzw. orzeł mikołajowski w wariancie z 1825 roku oraz dwujęzyczna cena dokumentu - "kopiejek siedm i pół". Znak wodny obejmuje całą szerokość i wysokość karty - przedstawia tego samego orła, dwujęzyczny napis "gierbowaja bumaga - papier podstempel", dwujęzyczną cenę oraz rok - 1847; całość otacza ozdobne, prostokątne obramowanie.

Dokument spisano w całości po polsku, dość ładnym i czytelnym charakterem pisma. Dotyczy kupna gruntu rolnego we wsi Stobiecko Miejskie (obecnie dzielnica miasta), wymieniając kontrahentów i świadków. Najistotniejsza informacja to cena - "staj ośm po zagonów cztery, czyli morgę jedną zagonów dwa" (ponad 0,5 ha ziemi) kupiono za "rubli srebrnych cztery kopiejek pięćdziesiąt". Brak natomiast nazwiska czy podpisu osoby sporządzającej akt - być może spisał go ktoś z wymienionych.

Można zwrócić uwagę na częściową jeszcze autonomię ziem Kongresówki w tym okresie - dokument zaopatrzony jest co prawda w rosyjskie godło, rozliczenia w rublach i kopiejkach, ale napisy są dwujęzyczne, a sama treść w języku polskim.
Data dodania: 30 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1847
Miejsce pochodzenia: Królestwo Polskie
Stan eksponatu: Dobry
Kolor / barwa: biały
Materiał: papier
Rozmiar: 40,7 x 32 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 533 razy od 30 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.