guzik urzędniczy - pocztowy, Królestwo Kongresowe

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 29
<
>
Guzik dwuwarstwowy ze stopu miedzi, z częściowo zachowanym złoceniem na przedniej stronie i istniejącym fragmencie otoku. Średnica 22,5 mm, waga 3,8 g. Z przodu dwugłowy orzeł carski - wzór mikołajowski z 1830 roku; pośrodku orła rosyjskiego prostokątna tarcza z orłem polskim; na dole dwie skrzyżowane trąbki - znak urzędu pocztowego. Z tyłu sygnatury: F. [B]IERTUMPFEL I [SY]N ULI. SENATORSKA (na obwodzie), W WARSZA. (nad uszkiem), N ̊ 460 (pod uszkiem). Uszko odłamane.

Wyprodukowany w „Fabryce Guzików Metalowych, Herbowych i Wojskowych”, działającej w latach 1832-1869/1870. Trudno mi doprecyzować datowanie - wzór orła carskiego wskazywałby na lata 1832-1857, zaś prostokątna (a nie trójkątna) tarcza z orłem polskim - na okres po powstaniu styczniowym. Także sygnatura: "W WARSZA." nie jest wymieniona w sporym zbiorze tych guzików: http://www.pugoviza.ru/files/plant_butt_cat.shtml?d=1&n=Biertumpfel&fn=biert
Data dodania: 31 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1832 - 1870
Miejsce pochodzenia: Królestwo Polskie
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1123 razy od 31 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.