Vernet - Judah i Tamar

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
21 / 30
<
>
tytuł: Judah i Tamar

autor: Vernet Emile Jean Horace (1789-1863)Tamar była młodą, bezdzietna wdową. Zgodnie z prawem lewiratu Judah (ojciec jej zmarłego męża) rzekł do drugiego syna Onana: "Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat bedzie miał potomstwo". Jednak Onan wiedząc, że potomstwo przez niego spłodzone nie będzie uznane za jego, lecz brata unikał zapłodnienia podczas stosunku z Tamar. To postępowanie spowodowało gniew Boga i śmierć Onana.

Po śmierci drugiego syna Judah obiecał Tamar, że obowiązku wynikającego z prawa lewiratu dopełni jego trzeci syn Szela, gdy dorośnie, jednak nie dotrzymał obietnicy.

Po śmierci żony, Juda udał się do miasta Timna, gdzie strzyżono jego owce. Gdy o jego podróży dowiedziała się Tamar, także udała się w tamtym kierunku. Postanowiła dojść do swego prawa na drodzę podstępu. Przebrana nie do poznania usiadła przy bramie wiodącej do miasta Enaim. Kiedy Judah tamtędy przejeżdżał nie rozpoznał jej, gdyż miała twarz zasłoniętą. Wziął ją za prostytutkę świątynną i zaproponował koźlątko ze swojego stada w zamian za odbycie stosuneku seksualnego. Tamar wyraziła zgodę, ale zażądała zastawu – jego sygnetu, laski i sznura (insygnia naczelnika szczepu). Gdy, jakiś czas później Judah wysłał swojego przyjaciela Chirę, by dostarczył obiecane koźlątko i odebrał zastaw ten nie mógł już jej znaleźć. Mieszkańcy miasta też nie słyszeli o żadnej nierządnicy sakralnej.

Po trzech miesiacach doniesiono Judzie, że jego synowa jest w ciąży. Judah oburzony tym, że Tamar dopuściła się "czynów nierządnych" nakazął ją niezwłocznie spalić. Wówczas ona posłała mu jego sygnet, sznur i laskę informując, że należą do mężczyzny z którym współżyła. Judah rozpoznawszy swoje rzeczy zawstydził się i rzekł: "Ona jest sprawiedliwsza ode mnie, bo przecież nie chciałem jej dać Szeli, mojemu synowi". Później cofnął swój rozkaz. Tamar urodziła bliźniaki o imionach: Peres i Zerach
Data dodania: 31 grudnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1946 - 2011
Miejsce pochodzenia: Anglia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Magna Books
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Judah and Tamar
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 515 razy od 31 grudnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.