Lucio Massari - Amnon i Tamar

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 32
<
>
tytuł: Amnon i Tamar

autor: Lucio Massari (1569 - 1633). Malarz włoski.

Amnon był najstarszym synem Dawida i Achinoam z Jizreel. Zakochał się w swojej przyrodniej siostrze Tamar, córce Dawida i Maaki. Tamar przebywała jednak w domu przeznaczonym tylko dla kobiet. Za radą swojego brata stryjecznego - Jonadaba syna Szimei - Amnon zaczął udawać chorego. Poprosił, aby siostra przygotowała i podała mu jedzenie.

Jak relacjonuje Druga Księga Samuela:

- Tamar wzięła placki, które przygotowała i zaniosła bratu swojemu, Amnonowi, do sypialni. Gdy je przed nim położyła, aby jadł, schwycił ją i rzekł: "Chodź, połóż się ze mną, siostro moja". Odpowiedziała mu: "Nie, mój bracie. Nie gwałć mię, bo tak się w Izraelu nie postępuje. Zaniechaj tego bezeceństwa. Dokąd się udam z moją zniewagą? A ty, ty stałbyś się jednym z przestępców w Izraelu! Porozmawiaj raczej z królem, on ci mnie nie odmówi". On jednak nie posłuchał jej głosu, lecz zadał jej gwałt, zbezcześcił i obcował z nią. Potem Amnon poczuł do niej bardzo wielką nienawiść. Nienawiść ta była większa niż miłość, którą ku niej odczuwał. Rzekł do niej Amnon: "Wstań i odejdź stąd". Odpowiedziała mu: "Nie czyń mi, wypędzając od siebie, jeszcze większej krzywdy od tej, jaką mi wyrządziłeś". On jednak nie chciał jej posłuchać. Zawołał swego pachołka, który mu usługiwał i rzekł: "Wypędź tę ode mnie na ulicę i zamknij za nią drzwi".-

Tamar schroniła się w domu swojego rodzonego brata Absaloma. Tymczasem król Dawid nie ukarał Amnona zgodnie z prawem, gdyż był jego najstarszym synem.

Dwa lata później Absalom urządził strzyżenie owiec w Baal-Chasor i urządził z tej okazji ucztę, na którą zaprosił m.in. Amnona. W trakcie uczty Absalom kazał swoim sługom zamordować Amnona. Po zabójstwie starszego brata Absalom schronił się na dworze swojego dziadka Talmaja, króla Geszur.

Pod wpływem historii Tamar i Amnona, żydowscy rabini wprowadzili nakaz, aby niezamężna dziewczyna nie przebywała w jednym pomieszczeniu sam na sam z mężczyzną. W tradycji żydowskiej krytycznie oceniano egoizm Amnona. Wygłaszanie w synagogach historii o postępku najstarszego syna króla Dawida jest zabronione.

(historia Amnona i Tamar - Wikipedia)
Data dodania: 4 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1946 - 2011
Miejsce pochodzenia: Czechy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Press Foto, Praha
Rozmiar: 10 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Amnon a Tamar
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 908 razy od 4 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.