Bonnat - Męczeństwo św. Dionizego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 24
<
>
autor: Léon Joseph Florentin Bonnat (1833 -1922)

Urodził się we Francji, mieszkał i studiował w Madrycie w latach 1846-1853. Studiował u Leona Cognieta, Delacroix i Madrazo y Kuntza. Po powrocie do Paryża stał się uznanym portrecistą. Malował również sceny religijne, orientalne i pejzażowe. Uczestniczył w dekoracji Panteonu, do którego namalował Męczeństwo św. Dionizego. Na jego twórczość duży wpływ miała sztuka hiszpańska, szczególnie prace Diego Velázqueza. Prace Bonnata cechuje drobiazgowe, naturalistyczne wypracowanie szczegółów.tytuł: Męczeństwo św. Dionizego

Święty Denis (Dionizy) udał się z misją do Paryża, tam został biskupem. Jego sukcesem było nawracanie pogan. Jego postawa i dobroć sprawiała, że było w nich mniej gniewu i nienawiści. Denis został uwięziony przez rzymskiego władcę, gubernatora. Był męczennikiem ze względu na prześladowania ze strony Waleriusa. Cierpiał ze względu na swoja wiarę wraz ze św. Rustikusem. Powstało wiele legend dotyczących jego torturowania i śmierci. Zmarł w 258 roku w Montmarte, jego ciało zostało przewiezione do Seine, potem wiele razy było przenoszone, aż wreszcie jego relikwie spoczęły w świątyni w Saint Denis. Został kanonizowany przez papieża Pisa V w 1568 roku, chociaż był czczony i otaczany kultem już od 800 roku.

(WIKI)
Data dodania: 4 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1945
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Pantheon Paris
Rozmiar: 9 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Le Martyre de st. Denis.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 497 razy od 4 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.