dokument carski, rok 1882 w Muzeum Piotrka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 28
<
>
Rosyjski dokument notarialny. Spisany w mieście Noworadomsk (ówczesna nazwa Radomska). W pierwszych zdaniach widoczny rok 1882. Stanowi go złożona na pół karta ze znakiem wodnym. Wymiary po rozłożeniu 43,5 x 34,7 cm. Z przodu herb Rosji z 1857 roku oraz cena - 15 kopiejek srebrem. Z tyłu czerwona, okrągła pieczęć notarialna z herbem guberni piotrkowskiej (utworzonej w 1867 roku). Rosyjski napis dookolny: "Pieczat Notariusa S. W. Siennickago ob. G. Noworadomskie". Znak wodny, tak jak uprzednio, obejmuje cały rozmiar pisma i przedstawia godło, napis "gierbowaja bumaga", rok 1875 i cenę jak powyżej.

Akt spisany jest w całości po rosyjsku, łącznie z imionami i nazwiskami Polaków w nim wymienionych. Trudno mi określić czego dotyczy treść - zapewne także umów i transakcji gruntowych. Na końcu widnieje rosyjsko brzmiące nazwisko i podpis notariusza oraz jego pieczęć.
Data dodania: 4 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1882
Miejsce pochodzenia: Królestwo Polskie
Stan eksponatu: Dostateczny
Kolor / barwa: biały
Materiał: papier
Język: rosyjski
Rozmiar: 43,5 x 34,7 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1324 razy od 4 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
13 grudnia 2013
Z sygnetami skarbowymi?
13 grudnia 2013
mam do sprzedania takie podobne stare dokumenty, z pieczeciami , podpisami itp chyba ukazy carskie, prosze o kontakt wyłacznie pod e mail an.naa@interia.pl
Profil Profesjonalny
8 stycznia 2012
Może w celu "rozbujania" tematu:
http://img830.imageshack.us/img830/6124/wiadectwo.jpg

P.S. Dokument wystawiony za czasów Cara Aleksandra III
Profil Profesjonalny
6 stycznia 2012
Przepraszam, że rozwalam temat. Czy ktoś z Państwa posiada carskie dokumenty wojskowe? Książeczkę, świadectwo odbycia służby, itd?....
6 stycznia 2012
Serdeczne dzięki Panowie! Czyli tak jak przypuszczałem, wszystkie te papiery dotyczą umów kupna/sprzedaży gruntów w mojej okolicy. Przewijają się obce nazwiska, jak i takie, które kojarzę z przodkami (Dziegieć, Kipigroch). Te nazwiska, jak i niektóre inne, np Karasek, Gałwa, Zbroja, są charakterystyczne jeszcze dziś dla mojej wioski - Stobiecko Miejskie (ob. dzielnica Radomska). Otóż była to wieś zasiedlona przez jeńców czy osadników tatarskich i pod wieloma względami wyróżniała się w okolicy. Ale o tym kiedy indziej i gdzie indziej:) Jeszcze dwa ostatnie akty z tego okresu zamieszczę dla porządku i przejdę w XX wiek.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
6 stycznia 2012
No i jeszcze pod koniec jest Noworadomski Dom Starców.... ale czy to akt darowizny, czy sprzedaży... trochę braki są w kartce i mam luki w słownictwie prawniczym....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
6 stycznia 2012
Wypis z księgi notarialnych aktów Noworadomskiego notariusza Władysława S. Sannickiego za 1882 rok. Numer aktu 302. Tysiąc osiemset osiemdziesiątego drugiego roku Czerwca trzydziestego/Lipca dwunastego dnia(ten sam dzień ale data podana w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim-przyp. mój) stawili się u mnie Noworadomskiego notariusza Władysława Sewerynowicza Sannickiego w kantorze znajdującym się w Piotrkowskiej Guberni w mieście Noworadomsk w domu numer 26i(może 2wi?) w obecności dwóch ( ... coś tam o wymaganym przestrzeganiu prawa....) świadków nieznani notariuszowi przedstawili się:
1.Adam Walientiew Cyganek mieszkaniec wsi Stobiecko ..... ..... ... i 2.Majer Gierszlik? dwóch imion Jakowliewsyn Gosławski handlowiec sprzedający w mieście Noworadomsk. I dalej jakieś notarialne sformułowania , w każdym razie chodzi o to, że chcą zakończyć kontrakt:
Adam Cyganek oznajmił ... i już dalej nie mogę ale chodzi o jakieś dwa morgi kupione w grudniu 1878 przed notariuszem od Ignacego Królika
5 stycznia 2012
notariusz Wladyslaw Sewerynowicz ...
pojawiaja sie nazwy Noworadomsk i Pietrokowskoj gubernii

w tekscie pojawia sie nazwisko Adam Walentiew
tyle sie doczytalem, moj rosyjski od czasow podstawowki ulegl znacznemu pogorszeniu... :(
5 stycznia 2012
Ok, dla chętnych zamieściłem. Będę wdzięczny za każdą próbę. Myślę, że jest to lokalna umowa handlowa, tak jak poprzednio. Carskich papierów będzie jeszcze kilka, ale chyba już gorzej kaligrafowane.
5 stycznia 2012
aby ktoś inny mógł coś przeczytać, konieczne było by, zrobienie dwóch fotek z pierwszej strony. Górnej już bez pieczęci .
5 stycznia 2012
No niestety, od powstania styczniowego wszystko "pa ruskij":) Generalnie te dokumenty pisane są starannie i czytelnie. W epoce przed maszynami do pisania kaligrafia była w cenie...
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
5 stycznia 2012
całkiem czytelne pismo, niestety rosyjski u mnie leży na wszystkie łopatki albo nawet więcej....jeżeli ktoś się pokusi o poczytanie.....
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.