Gentileschi - Batszeba w kąpieli - 1977

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 10
<
>
wyd. 1977 rok

tytuł: Batszeba w kąpieli

Według przekazu biblijnego, gdy Uriasz pod komendą Joaba brał udział w oblężeniu ammonickiej twierdzy Rabba, jego żona Batszeba nawiązała romans z królem Dawidem, który z balkonu swojego pałacu w Jerozolimie dostrzegł ją kąpiącą się. Oczarowany jej urodą kazał ją sprowadzić do siebie i spędził z nią noc. Później okazało się, że Batszeba zaszła z nim w ciążę.

Jak to dobrze być królem...

autor: Artemisia Gentileschi (1593 -1652) – włoska malarka reprezentująca wczesny barok.

Córka malarza fresków Orazia Gentileschiego, wywodzącego się ze szkoły Caravaggia. Malowała w pracowni ojca, wykazując znacznie większy talent, niż jej bracia. Pobierała lekcje malarstwa u Agostino Tassiego, którego polecił jej ojciec. Została przez niego zgwałcona, i mimo jego woli poślubienia jej, zaskarżyła go do sądu.

Podczas procesu była poddana torturom, co miało w wyobrażeniu sądu uwiarygodnić jej zeznania. Tassi, który planował, jak dowiedziono podczas procesu, zabić swoją żonę i ukraść część obrazów ojca Artemizji, został ostatecznie skazany na 1 rok więzienia. To przeżycie wywarło wpływ na malarstwo Gentileschi, np. Judytę zabijającą Holofernesa namalowała niedługo po tym wydarzeniu.

Jednym z jej pierwszych obrazów był Zuzanna i starcy. Namalowała go mając 18 lat, około 1610. Była jedną z pierwszych kobiet, które podejmowały w swoim malarstwie tematykę religijną i historyczną, uznawaną za niedostępną dla kobiet. Jako pierwsza kobieta została przyjęta do Accademia del Disegno we Florencji. Była uznaną artystką i utrzymywała się ze sztuki wszędzie tam, gdzie mieszkała, a były to: Florencja, Wenecja, Rzym, Londyn i Neapol.

W 1638 Gentileschi dołączyła do ojca, który został zatrudniony jako malarz na dworze króla Karola I w Anglii. W kolekcji władcy znalazł się jej Autoportret jako alegoria malarstwa.
Data dodania: 5 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1977
Miejsce pochodzenia: NRD
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: H.F. Jutte (VOB), Leipzig
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Bathseba in the Bath. Detail
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1024 razy od 5 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.