OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
58 / 83
<
>
Klamra NPEA.

W kwietniu 1933 roku, dr Bernard Rust, Minister Nauki Edukacji i Kultury Rzeszy, powołał do życia pierwsze placówki, których zadaniem było kształcenie przyszłych elit przywódczych Trzeciej Rzeszy.Nazwano je Narodowopolitycznymi Ośrodkami Wychowawczymi (Nationalpolitische Erziehunganstalt - NPEA, Napola). Pierwsze trzy ośrodki otwarto w 1933, pięć w roku 1934, kolejnych osiem w roku 1935. Lokalizowane były najczęściej w szkołach wojskowych, koszarach i zamkach.

Realizowano w ich ramach program szkolenia ideologicznego i wojskowego, pod kątem sprawowania w przyszłości funkcji kierowniczych w strukturach partii NSDAP oraz dowódczych w Waffen-SS (gdzie trafiało około 13% „absolwentów”) w Wehrmachcie, a także w strukturach administracyjnych.Szkoły przyjmowały (po 8-dniowych egzaminach) jednorazowo około 400 kandydatów, z których po ścisłej selekcji, tylko około 100 kończyło edukację. W programie, obok nauczania akademickiego, wielki

W programie, obok nauczania akademickiego, wielki nacisk kładziono na trening fizyczny – instrukcja dla ośrodków wymienia takie dyscypliny jak: strzelanie, boks, jazda konna, żeglarstwo, szybownictwo i szkolenie wojskowe.

Do szkół przyjmowano uczniów w wieku od 10-11 do 18 roku życia.W ośrodkach wychowawczych panował rygor wojskowy, obowiązywał podział na kompanie i plutony. Uczniowie i nauczyciele byli umundurowani, a na mundurach nosili oznaczenia podobne do wojskowych. Stopnie i struktura przypominały te z SA i SS.

Nadzór nad ośrodkami NPEA spoczywał w rękach SS i warunkiem podjęcia pracy w tych placówkach była bezwzględna lojalność instruktorów i nauczycieli wobec tej organizacji (w praktyce oznaczło to wstąpienie w jej szeregi).

Od 1941 roku zaczęto do tych placówek przyjmować także dziewczęta – wówczas otwarto pierwszy żeński ośrodek NPEA.Do roku 1945, według różnych źródeł otwarto od 37Kod producenta na klamrze M4/ 38 oznacza producenta Richard Sieper & Söhne z Lüdenscheid.
Data dodania: 13 sierpnia 2010
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: tyfus doman781 Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1273 razy od 13 sierpnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
25 kwietnia 2014
piękny rarytas dla kolekcjonera :) Gratuluję :)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
14 sierpnia 2010
gratuluję tej studenckiej - rzadka pozycja -pozdro
13 sierpnia 2010
Dziękuje.michu.
13 sierpnia 2010
National Socialist Deutscher Studentenbund
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.