Plomba MŁYN W CHOBIELINIE gm. ... w Miasto Trzcianka ,kiedyś Schönlanke. w MyViMu.com

Plomba MŁYN W CHOBIELINIE gm. Szubin, pow. Nakło

Duże zdjęcie Plomba MŁYN W CHOBIELINIE gm. Szubin, pow. Nakło
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 9
<
>
W pobliżu dworu w Chobielinie w połowie XIX wieku wzniesiono młyn wodny. W części przyziemia zbudowany jest z głazów granitowych, powyżej z cegieł, a górna część budynku metodą szachulcową. Jest to budowla trójkondygnacyjna, niepodpiwniczona, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Wewnątrz posiada obszerne hale pokryte stropami belkowymi wspartymi na drewnianych kolumnach. Zachowały się jeszcze w większości stare zsypy, ślizgi do worków obite blachą oraz maszyny śrutujące. Od trony rzeki na elewacji zachowały się widoczne ślady po dawnym kole wodnym, które później zastąpiono turbiną parową. Aby zapewnić odpowiednią siłę płynącej Noteci, tak by mogła ona napędzać wielkie koło wodne, tuż przy młynie zbudowano spiętrzenie wodne - kamienno-drewniany jaz, obecnie betonowy. Zboże do młyna w Chobielinie transportowano z kilku ówczesnych powiatów, spławiając je głównie Notecią. Najpierw transportowano je do spichlerzy w Nakle, a dopiero stamtąd było przewożone na czółnach, które ciągnęli do Chobielina robotnicy, idący brzegiem rzeki. Łódki holowano pod budynek młyna i ustawiano bezpośrednio pod żelaznym wysięgnikiem z łańcuchem zakończonym pętlą. Za jego pomocą wciągano worki ze zbożem na najwyższą kondygnację młyna, lub spuszczano z niższej kondygnacji zmieloną mąkę i otręby do łódek, które z takim towarem wracały do Nakła. Część transportu odbywała się również drogą lądową furmankami.

Obecnie młyn jest elektryczny i należy do Fundacji Potulickiej w Wojnowie. Wyrabia się tutaj głównie śrutę, służącą do dokarmiania ryb w okolicznych stawach rybnych.
Data dodania: 17 sierpnia 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 323 razy od 17 sierpnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.