Półgrosz 1526 r mennica Świdnica

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 37
<
>
Ludwik Jagiellończyk ( 1516-1526)

Kraj Czechy

Mennica: Świdnica

Nominał- półgrosz

Rok: 1526 ( Z otwarte 6)

Katalog Kopicki: 8719, rzadkość -

Opis

Król czeski Ludwik Jagiellończyk znacząco osłabił finanse Polski, dzięki jednej z wielu sztuczek stosowanych przy okazji bicia monety. Polegało to na celowym biciu monety podobnej do monet polskich ( Zygmunta I). Moneta taka miała mniejszą zawartość kruszcu lub była lżejsza, powodowało to zakłócenia stosunków monetarnych i ekonomicznych.

Ludwik II Jagiellończyk rozpoczął w Świdnicy emisję półgroszy nawiązujących do analogicznych monet polskich ale o około 10% lżejszych. Jedyna widoczna różnica pomiędzy monetami miała miejsce w legendzie, co w epoce powszechniego analfabetyzmu nie miało praktycznie znaczenia. Produkcja szybko przybrała ogromne rozmiary. Półgrosz świdnicki zaczął masowo napływać do Polski jako zapłata za polskie towary w intensywnym wówczas handlu ze Śląskiem. Spowodowało to obniżenie dochodów skarbu polskiego, inflację oraz podważenie zaufania do polskiej monety. Równocześnie wywożono masowo polską monetę i przebijaną ją na gorszą, która wracała do kraju. W Polsce z grzywny srebra bito 256 półgroszy, w Świdnicy aż 340.Obserwujący perturbacje monetarne Polski, Mikołaj Kopernik wydał w 1526 r. dzieło Monetae cudendae ratio (O biciu monety), opisujące przyczyny i skutki psucia monety. Sformułował w nim tezę o wypieraniu monety dobrej przez gorszą, nazwaną później prawem Kopernika-Greshama, stąd też powiedzenie, że " zły pieniądz wypiera lepszy"

Walka z półgroszkami królewskiego bratanka trwała do roku 1562.
Data dodania: 26 sierpnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1526
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: polgrosz
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1270 razy od 26 sierpnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.