Rafael - Triumf Galatei

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
96 / 152
<
>
autor: Rafael, właśc. Raffaello Santi (1483 - 1520) – włoski malarz i architekttytuł: Triumf Galatei

Temat przewodni obrazu został zaczerpnięty z mitologii greckiej, z XIII księgi Metamorfoz Owidiusza. Galatea była nimfą morską zakochaną w pasterzu o imieniu Akisie. W niej zakochany był cyklop Polifem. Tragiczny układ miłosny doprowadził do śmierci pasterza z ręki zazdrosnego cyklopa.

Obraz przedstawia Galateę w chwili ucieczki na rydwanie z muszli przez wzburzone fale. Sam motyw, tego jak i innych fresków z willi Farnesina, pochodzi z poematu florenckiego humanisty Angelo Polizano. Nimfa ucieka przed śpiewającym miłosną pieśń Polifemem. Rafael przedstawił ją w pozie zwróconej ku oddalającej się postaci cyklopa, a jednocześnie trzymającą cugle powozu ciągniętego przez dwa delfiny. Kierunek ruchu zaznaczony jest poprzez układające się na wietrze szaty. Centralna postać Galatei znajduje się na linii dwóch strzał wypuszczanych przez amorki, znajdujące się nad jej głową oraz na linii cugli powozu.

Wokół rydwanu znajdują się nimfy morskie, córki Zeusa, Nereidy, trytony (istoty morskie o kształcie pół człowieka, pół ryby) i ichtiocentaury. Dwa trytony dmą w muszle tworząc wiatr i poruszają rydwan. Pozostałe dwie postacie obejmują się, tworząc wrażenie walki kochanków, symbolizując nieodwzajemnioną, platoniczną miłość.

(WIKI)
Data dodania: 11 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1972
Miejsce pochodzenia: NRD
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2012 -01
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Verlag der Kunst, Dresden
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Triumph der Galatea
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 914 razy od 11 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.