Gabrielle d'Estrees ze swoja siostrą

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 113
<
>
tytuł: Gabrielle d'Estrees ze swoją siostrą

Obraz namalowany przez nieznanego artystę. Interpretacja obrazu nie jest jednoznaczna. Gabrielle d'Estrées została kochanką króla Henryka w 1591. Mimo, że król ożenił się z Marguerite de Valois, Henryk i Gabrielle byli otwarcie czuli w stosunku do siebie, nawet w miejscach publicznych. Gabrielle towarzyszyła Henrykowi podczas jego kampanii wojennych. Nawet będąc w zaawansowanej ciąży, przebywała w jego namiocie w pobliżu pola bitwy, upewniając się, czy jego ubranie było czyste i czy jadł. Zajmowała się też obsługą jego korespondencji, gdy on walczył. Ponieważ była inteligentną i praktyczną kobietą, Henryk powierzał jej swoje tajemnice i korzystał z jej rady.
Po otrzymaniu od papieża Klemensa VIII zgody na unieważnienie małżeństwa i prawa do ponownego ożenku, Henryk w marcu 1599 dał ukochanej swój pierścień koronacyjny. Aby upewnić Gabriellę, że ich ślub jest przesądzony powiedział: "Tylko Bóg lub śmierci króla może położyć kres twojemu szczęściu". W kilka dni później, 9 kwietnia, Gabriella urodziła martwego syna. Król Henryk był w tym czasie w Château de Fontainebleau. Następnego dnia, 10 kwietnia 1599, gdy Henryk był w drodze do niej, ona zmarła w Paryżu.
Na obrazie Gabriell siedzi w wannie ze swoją siostrą. W palcach lewej reki trzyma pierścień zaręczynowy. Tymczasem jej siostra w ten sam sposób trzyma w palcach sutek Gabriell. Jaki był zamysł autora tego zestawienia - nie wiadomo. Różni komentatorzy różnie to komentują.
Wykonano wiele parodii tego obrazu (kolejne zdjęcia).
Data dodania: 12 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1989
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000 - 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: R.M.N., Paris
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 471 razy od 12 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
13 stycznia 2012
Jeszcze tylko jakieś hasełko propagandowe trzeba dokooptować ;) ...będzie cacy wizytówka...
Profil Profesjonalny
12 stycznia 2012
Zastanawiamy się nad uczynieniem z tej ekshibicji wizytówki :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.