MLECZNIK "PALAIS" w Muzeum użytkownika Florentyna w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 93
<
>
Mały mlecznik "PALAIS" z fabryki w Tirschenreuth (Bawaria, Niemcy) założonej w 1838rZ powodu bogactwa kaolinu i gliny w okolicach Tirschenreuth już w pierwszym trzydziestoleciu XIX wieku powstały fabryki porcelany i zakłady ceramiczne. Duża część zatrudnionych w całym regionie pracowała właśnie w tej branży. Obecnie funjonujące zakłady to zakład Schmelitz, należący do Imerys Tableware oraz firma Zehendner GmbH.

W roku 1830 w okolicy Tirschenreuth znaleziono glinke porcelanową.

Tak zwana fabryka porcelany Tirschenreuth, filia Hutschenreuther AG z siedzibą w Selb, została założona w roku 1838. Już wówczas istniały miejsca produkcji na Bahnhofstraße i Mühlbühlstraße. W połowie lat sześćdziesiątych ostatniego stulecia w samych zakładach produkcji porcelany było zatrudnionych 600 pracowników. Produkcja porcelany została wstrzymana w roku 1994. Fabryka padła ofiarą słabej kondycji gospodarczej przemysłu porcelanowego.

Oddział Pegmatyt i Kaolin, tzw. zakład Schmelitz, położony poza miastem na ulicy Äußere Regensburger Straße, istnieje do dziś. Tutaj opracowuje się, produkuje i sprzedaje surowce, glazury i gotowe masy.

Już przez pierwszą wojna światową w Tirschenreuth znajdowały się dwie fabryki pieców do wypalania gliny. Bernhard Wallner założył jedną z nich w roku 1866. Fabryka pieców do wypalania gliny „Alma“ została założona później na Mitterteicher Straße, również przez jednego z Wallnerów. Już wtedy wyprodukowane w Tirschenreuth piece kaflowe sprzedawano również poza Bawarią Obie fabryki przejęła później firma Zehendner. Produkcja została poszerzona, a dodatkowo rozpoczęto produkcję naczyń w kolorze brązowym, później porcelany. Dzisiaj w palecie produktów znajdują się ciągle jeszcze piece i kominki kaflowe (www.zehendner.de).
Data dodania: 29 sierpnia 2010
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 286 razy od 29 sierpnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.