Przypinka w kształcie ryngrafu z 1938 r.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 48
<
>
Pamiątkowa przypinka z 1938 r. upamiętniająca złożenie wotum dziękczynnego przez Lwowską Młodzież Sodalicyjną przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Przypinka jest wykonana z blachy cynkowej , odłamana jest agrafka ( foto 2), wymiary: wys. 41mm , szer. 25 mm, waga 3,4 g. Stan zachowania określam na dobry -.

Sodalicja Mariańska to: katolickie stowarzyszenie świeckich, którego celem było łączenie życia chrześcijańskiego ze studiami. Sodalicja powstała w środowisku studentów Rzymu. Jej inicjatorem był Jan Leunis . Jej początek datuje się na rok 1584.

Co do Lwowskich działań oto cytat z jednej ze stron internetowych: " Sodalicji Mariańskiej Akademików jej członkowie, studenci przedwojennych gimnazjów zarówno Lwowa, jak i innych miast Polski, jak długo warunki na to zezwalały włączyli się w działalność Sodalicji Mariańskiej, przy kościele akademickim Św. Macieja. Nad całością prac sodalicyjnych czuwał moderator, ojciec Stanisław Mirek z Towarzystwa Jezusowego, który był szeroko znany we Lwowie. Przy kościele ojców jezuitów we Lwowie, pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła znajdowały również patronat gimnazjalne Sodalicje Mariańskie, które sprawnie działały niemal we wszystkich dwunastu lwowskich państwowych gimnazjach. Moderatorami ich byli wybitni katecheci lwowscy. Członkowie Sodalicji Mariańskiej przystępowali częściej do sakramentów świętych, brali udział w adoracjach miesięcznych, korzystali szerzej z literatury religijnej, a także korzystali z wydawanego w Zakopanem miesięcznika „Pod znakiem Maryi”. Do tradycji sodalicyjnej należały Poranki Mariańskie, organizowane dla młodzieży całego zakładu oraz Poranki Kolęd i Pastorałek. Oprócz udziału w obchodach jubileuszy kościelnych w pamięci zapisał się dzień 8 grudnia 1935, kiedy to członkowie Sodalicji brali udział w poświęceniu sztandaru sodalicyjnego wspólnego dla młodzieży gimnazjalnej całego Lwowa. W dniu zaś 16 października 1938 roku młodzież sodalicyjna Lwowa złożyła ufundowane wotum dziękczynne do kościoła Matki Boskiej Ostrobramskiej na Górnym Łyczakowie. Piękny srebrny ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, herbem miasta i odznaką sodalicyjną zwieńczono napisem: Młodzież Sodalicyjna oraz Dzięki Ci Matko za Lwów. Mszę św. polową na szczycie przed kościołem odprawił delegat arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, ks. prałat Kazimierz Dziurzyński. Po zakończeniu Mszy św. młodzież gimnazjalna złożyła uroczyste ślubowanie. Najgłębiej zapisały się w pamięci zebranych słowa wypowiedziane przez kuratora Kupczyńskiego: .Składając ten ryngraf, spełniacie ślub dawny, lecz równocześnie musicie złożyć przysięgę na dalszą niezłomną i niezachwianą wierność... Cokolwiek was czeka, pamiętajcie, żeście spadkobiercami Orląt — wy dzieci zawsze wiernego Lwowa”. Były to prorocze słowa, które wstrząsnęły obecnymi.W niecały rok po tej uroczystości rozpoczęła się druga wojna światowa i krzyżowa droga Lwowa i całej Archidiecezji Lwowskiej."
Data dodania: 31 sierpnia 2010
Datowanie przedmiotu: 1938
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 805 razy od 31 sierpnia 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Starszy kustosz
4 września 2010
DZIĘKI CI MATKO ZA LWÓW - łapie za serce. Bardzo ładna przypinka, tylko pogratulować eksponatu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.