OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 8
<
>
Pozycja skupia się na walorach artystycznych zegarów
Data dodania: 1 września 2010
Datowanie przedmiotu: 2000
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 686 razy od 1 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
6 sierpnia, 14:26
Zegar słoneczny (starożytna nazwa: skiothirikon lub skiacon horologion) to urządzenie, które mierzy czas na podstawie położenia cienia rzucanego przez słońce na obiekt. Zegary słoneczne są najstarszym rodzajem zegarów. Zostały wynalezione przez Chaldejczyków około 1700 r. p.n.e. i od nich rozprzestrzeniły się na wszystkie ludy starożytnego obozu. Istnieje wiele rodzajów zegarów słonecznych, takich jak poziome, pionowe, równikowe, anemometryczne, polarne itp. W najpopularniejszych typach zegarów słonecznych, takich jak poziome i pionowe, słońce rzuca cień słupa, zwanego gnomonem, na płaszczyznę, na której znajduje się wykres godzin.
W równikowym zegarze słonecznym gnomon jest nieruchomy, równoległy do osi obrotu Ziemi. Jest on skierowany w stronę Gwiazdy Polarnej i tworzy z płaszczyzną poziomą kąt równy szerokości geograficznej kraju. Powierzchnia zegara, na której naniesione są linie godzinowe, jest równoległa do płaszczyzny równikowej Ziemi. Oznacza to, że tarcza zegara jest prostopadła do gnomonu i tworzy kąt z horyzontem ziemi równy uzupełniającej szerokości geograficznej. W ciągu 24 godzin cień słońca zakreśla okrąg 360°, więc w ciągu jednej godziny cień słońca zakreśli kąt 360°:24=15°. W rzeczywistości linie określające godziny na równikowym zegarze słonecznym tworzą kąt 15o z następną lub poprzednią godziną.
W poziomym zegarze słonecznym powierzchnia, na której narysowany jest wykres godzin, jest pozioma. Linia odpowiadająca godzinie 12:00 jest zorientowana w kierunku północ-południe z kierunkiem północnym. Linia odpowiadająca godzinie 6:00 jest skierowana na zachód, a linia odpowiadająca godzinie 18:00 jest skierowana na wschód. Gnomon poziomego zegara słonecznego jest nieruchomy, równoległy do osi Ziemi i skierowany w stronę Gwiazdy Polarnej. Tworzy on z płaszczyzną poziomą kąt równy szerokości geograficznej danego miejsca.

Pionowy zegar słoneczny jest zwykle skierowany na południe. Powierzchnia, na której rysowany jest wykres godzinowy, jest pionowa. Gnomon jest nieruchomy, równoległy do osi Ziemi, co oznacza, że tworzy z płaszczyzną pionową kąt równy uzupełniającemu kątowi szerokości geograficznej (90-f) danego miejsca. "Wieża zegarowa Andronikosa z Kyrrestos" lub "Wieża Wiatrów" lub "Aeres", znajdująca się w Atenach, ma osiem pionowych zegarów słonecznych, po jednym z każdej strony ośmiokątnego budynku.
W polarnych zegarach słonecznych gnomon jest nieruchomy, równoległy do osi Ziemi. Powierzchnia, na której rysowany jest wykres godzinowy, jest prostopadła do płaszczyzny południka ziemi i równoległa do gnomonu. Anamorficzny zegar słoneczny to typ zegara słonecznego, w którym gnomon jest pionowy, ruchomy, a płaszczyzna, na której wygrawerowane są godziny, jest pozioma. Godziny umieszczone są na obwodzie elipsy. Główna oś elipsy jest zorientowana w kierunku wschód-zachód, podczas gdy oś pomocnicza jest zorientowana w kierunku północ-południe. Kierunek północny odpowiada godzinie 12:00, kierunek zachodni godzinie 6:00, a kierunek wschodni godzinie 18:00. Ten typ zegara słonecznego nadaje się do zastosowania na podwórku szkolnym, ponieważ rolę gnomonu może pełnić uczeń, a linie godzin można narysować na podłodze podwórka szkolnego.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.