OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 86
<
>
Fajansowa deseczka do krojenia (prostokąt 24,0 / 18,0 cm)

Teichfeld i Asterblum, Włocławek, 1880-1918



Pierwszą Włocławską Fabrykę Fajansu uruchomiono w 1873 roku. Jej założycielami i właścicielami byli: Zygmunt Kuhfeld, Dawid Czamański, Izydor Szrejer i Bernard Boas. Pierwszymi partiami wyrobów, jakie wyprodukowano w fabryce były: talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe. Niezwykle oryginalne pomysły wielobarwnego ozdabiania produktów np. motywami kwiatowymi, czyniły z przedmiotów użytkowych prawdziwe dzieła sztuki, znane na całym świecie. W 1880 lub 1881 roku fabryka została zniszczona na skutek dużego pożaru, co stało się przyczyną sprzedaży zakładu. Nowymi właścicielami zostali Józef Teichfeld i Ludwik Asterblum. Jednocześnie fabryka przyjęła nazwę Włocławskiej Fabryki Fajansu Teichfeld i Asterblum. W 1918 roku fabryka została sprzedana nowym właścicielom i oficjalnie nosiła nazwę Włocławskie Zakłady Przemysłowe dawniej Teichfeld i Asterblum obecnie Majer Nieszawski i S-ka. W okresie okupacji niemieckiej zakład uległ konfiskacie na rzecz III Rzeszy Niemieckiej i zarządzany był przez Niemców. Po drugiej wojnie światowej fabryka wznowiła produkcję ręcznie wytwarzanego i malowanego fajansu. W 1973 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej. W latach siedemdziesiątych nastała moda na tzw. "Włocławki", czyli oryginalne wyroby fajansowe o niepowtarzalnych wzorach, projektowanych przez artystów plastyków. Organizowano wówczas konkursy dla malarek, które były okazją do wykazania nieprzeciętnych umiejętności i uzdolnień artystycznych oraz dawały możliwość wykonywania autorskich projektów. W miejscu, gdzie znajdował się piec do wypalania form, powstał pierwszy we Włocławku loft, który inspiracją przenosi w odległą historię.
Data dodania: 1 września 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 625 razy od 1 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.