OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 8
<
>
Czeski pistolet skałkowy z początku XVIII w.Najprawdopodobniej jest to broń wojskowa o czym świadczy ubogość zdobnictwa i wykończenia.Blacha zamkowa i kurek są płaskie a panewka kanciasta.Części metalowe nie są zdobione,natomiast okucia,głowicę rękojeści oraz uchwyt pobojczyka zdobią głęboko rytowane motywy roślinne i maszkaron.

Pistolet posiada w pełni wykształcony zamek typu francuskiego.

Zamek skałkowy typu francuskiego okazał się najdoskonalszym z pośród wszystkich zamków tego typu,głównie pod względem funkcjonalności i niezawodności.

Zbudowany został na początku XVII w. przez francuskiego malarza i rusznikarza Marina Le Bourgeoisa.

Było to umiejętne połączenie zamków niderlandzkiego i śródziemnomorskiego uzupełnione o ulepszony orzech współdziałający z zaczepem dźwigni spustowej,zaopatrzonej we własną sprężynę.Z zamka niderlandzkiego wzięto kurek z orzechem i sprężynę,a ze śródziemnomorskiego krzesiwo połączone z pokrywą panewki.drewno - orzech

okucia - mosiądz

długość całkowita - 45 cm.

długość lufy -25 cm.

kaliber - 15 mm.
Data dodania: 16 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1700 - 1800
Miejsce pochodzenia: Czechy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1783 razy od 16 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.