Nieśmiertelniki Stalag 318... w Kolekcja Fish'a w MyViMu.com

Nieśmiertelniki Stalag 318 VIIIF Lamsdorf

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 5
<
>
2 nieśmiertelniki jenieckie z obozu Stalag 318/VIII F (344) w Lamsdorf (Łambinowice).

Obóz istniał od lipca 1941 r. do marca 1945 r.Stworzono go dla najliczniejszej i najgorzej przez Niemców traktowanej grupy jeńców radzieckich. Dla nich był on miejscem eksterminacji. Z 180–200 tys. jeńców, którzy przeszli przez obóz w latach II wojny światowej, zmarło w Lamsdorf ok. 40 tys. Ze względu na obecność ogromnej liczby jeńców radzieckich, potocznie obóz nazywano radzieckim (Russenlager). Przetrzymywano w nim jednak również żołnierzy innych armii, mianowice: włoskiej, jugosłowiańskiej, greckiej, a także w mniejszej liczbie – polskiej, francuskiej i rumuńskiej. W 1944 r. przywieziono tu powstańców warszawskich (ok. 6 tys.) i słowackich (1,5 tys.). W marcu 1945r. wyzwolony przez Armię Czerwoną.
Data dodania: 5 września 2010
Datowanie przedmiotu: 1941 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 866 razy od 5 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
12 lipca, 21:46
Również i św. Maksymilian Maria Kolbe przebywał jakiś czas  tym obozie.
30 maja
Ciekawe nieśmiertelniki z dwoma nazwami tego samego obozu. Warto dodać, że w obozie tym był przetrzymywany też Witold Pilecki. Gratuluję eksponatów.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.