Z albumu Juliana Krzewickiego... w Sala 216 w MyViMu.com

Z albumu Juliana Krzewickiego SPP-1931-1934 - #008

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 42
<
>
Dzięki uprzejmości syna Juliana Krzewickiego mamy możliwość zaprezentowania tutaj zdjęć z albumuJULIAN KRZEWICKI

Szkoła Podchorążych Piechoty

Ostrów Mazowiecka - Komorowo

1931 - 1934Więcej informacji na temat autora zdjęć można przeczytać na stronie Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_KrzewickiZdjęcie przedstawia oficera w stopniu kapitana.CIEKAWOSTKA

Na patkach kołnierza tego oficera widoczny jest krzyż, czyżby był to kapelan z parafii cywilno-wojskowej pw. św. Jozafata w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej?UZUPEŁNIENIE OPISU zaproponowane przez gr_and:

Na zdjęciu ksiądz Franciszek Tomczak ( ur. 14.VIII.1894, zm. ? ).

Duchowny rzymskokatolicki. Kapelan ( kapitan) od 1.X.1931, starszy kapelan (major) od 19.III.1937, w 1945 dziekan (pułkownik). W latach 1931-1939 duszpasterz w SPP w Komorowie, pełni obowiązki proboszcza parafii cyilno-wojskowej pw. Św. Jozafata Kuncewicza. Podczas kampanii wrześniowej szef służby duszpasterstwa 41 Rezerowej DP, z którą przemierza szlak bojowy. Po zakończeniu działań wojennych, przez Węgry przedostaje się na Zachód. Pełni służbę duszpasterską w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W 1944 r zostaje szefem służby duszpasterskiej tej dywizji. Po kapitulacji III Rzeszy bierze udział w organizowaniu duszpasterstwa polskiego w Niemczech, w brytyjskiej strefie okupacyjnej. W 1947 zostaje kapelanem obozowym w jednym z polskich obozów wojskowych w Anglii: w Hodgemoor w hrabstwie Bukinghamshire, k. Londynu (gdzie umieszczono dowództwo 3 DSK).Funkcję tą pełni do 1949 r. (Dalsze
Data dodania: 9 września 2010
Datowanie przedmiotu: 1931 - 1934
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomogli w tworzeniu opisu: gr_and Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 286 razy od 9 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.