Pancernik Admiral Scheer w Kolekcja Fish'a w MyViMu.com

Pancernik Admiral Scheer

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
62 / 89
<
>
Oryginalna fotografia pancernika Admiral Scheer.

Admiral Scheer– niemiecki ciężki krążownik typu Deutschland z okresu II wojny światowej. Wraz z jednostkami bliźniaczymi "Lützow" i "Admiral Graf Spee" określany jako "pancernik kieszonkowy". Okręt nazwano imieniem admirała Reinharda Scheera – dowódcy niemieckich sił morskich podczas bitwy jutlandzkiej w 1916.

Stępkę pod jednostkę położono 25 czerwca 1931. Wodowanie miało miejsce 1 kwietnia 1933. Tego dnia jednostce nadano nazwę "Admirał Scheer", a matką chrzestną była córka admirała, którego imieniem nazwano okręt.

Pierwszą misją "Admiral Scheer" była rozpoczęta w lipcu 1936 ewakuacja niemieckich cywilów z objętej wojną domową Hiszpanii. 31 maja 1937 ostrzelał republikańskie pozycje w Almerii w odwecie za atak lotniczy przeprowadzony dwa dni wcześniej na siostrzaną jednostkę Deutschland.

Wybuch wojny zastał okręt w Wilhelmshaven, gdzie 4 września został po raz pierwszy zbombardowany przez samoloty RAF. Niemiecka jednostka nie poniosła jednak żadnych uszkodzeń w wyniku nalotu. Od 1940 do 1 kwietnia 1941 odbywał tzw. rajdy wojenne na Atlantyku i Ocean Indyjskim.

23 października 1940 opuścił Gdynię (niem. Gotenhafen) i udał się do Brunsbüttel, które zostało wybrane jako punkt oczekiwania na nowe rozkazy. 1 listopada osiągnął północny Atlantyk.

W grudniu 1940 został kierowany na w południowy Atlantyk a w lutym 1941 r. dotarł na Seszele, tam zmylił pościg Royal Navy i 1 kwietnia 1941 dociera do Kilonii.

Od września 1941 roku w składzie Floty Bałtyckiej działał na Morzu Alandzkim, blokując marynarkę radziecką. W 1942 r. stacjonował w Norwegii i działał na północy. Między innymi uczestniczył w operacji Wunderland, której celem było sparaliżowanie radzieckiej żeglugi na wodach arktycznych.

W 1943 r. przebywał na Morzu Bałtyckim. W październiku 1944 okręt wspierał walczące na półwyspie Sõrve oddziały niemieckie ogniem swojej artylerii.

9 kwietnia 1945 r. krążownik poszedł na dno zatopiony bombami lotniczymi w basenie stoczni Deutsche Werke w Kilonii.

W czasie swojej kariery zatopił lub zdobył 18 jednostek,

w tym 17 parowców i 1 krążownik pomocniczy.

Źródło: Wikipedia
Data dodania: 10 września 2010
Datowanie przedmiotu: 1934 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 870 razy od 10 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
10 września 2010
Cudne! Trzeba mniec szczescie zeby trafic na takie zdjecia.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.