Guzik Marynarka Wojenna, wz.... w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

Guzik Marynarka Wojenna, wz. 61

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 27
<
>
Guzik Marynarki Wojennej, z uszkiem.Wzór obowiązywał od 1961 roku.AWERS : na skraju guzika pierścień symbolizujący skręconą linę. Na tle poziomo kreskowanego tła, umieszczony Krzyż Grunwaldu i tarcza, na nim kotwica admiralicji opleciona linką.

Krzyż jest z pionowym kreskowaniem.

Końce kotwicy (groty) wychodzą poza ramiona krzyża.REWERS : brak sygnatur.Dla żołnierzy Marynarki Wojennej (wzór 1952) przewidziano do noszenia na bluzach, kurtkach, półpłaszczach i płaszczach guziki mosiężne z tłoczonych na nim znakiem kotwicy i linki kotwicznej na tle Krzyża Grunwaldu - przedwojenne na tle Krzyża Kawalerskiego.

W porównaniu do guzików przedwojennych, kotwica jest węższa i ma groty umieszczone na ramionach krzyża. Różnica jest również w splocie linki kotwicznej.

Produkowane w wielkościach : 16 mm, 22 mm, 25-26 mm. Wykonane jako jednowarstwowe z mosiądzu lub dwuwarstwowe, ze sprasowanych warstw mosiądzu i cynku, lub stali mosiądzowanej i cynku.Guziki wzoru 1961 dla żołnierzy Marynarki Wojennej uległy pewnym zmianom. Najistotniejszą różnicą jest układ grotów kotwicy wychodzących poza obrys ramion krzyża. Zmianie uległ również rysunek samego guzika, stał się bardziej pogrubiony i masywniejszy, linka kotwiczna ma inny splot.

Guziki te tłoczono z dwóch warstw mosiądzu, umieszczając między nimi cienką tekturkę. Wielkości pozostały bez zmian w stosunku do guzików wz. 52.w oparciu o : "Guziki przewodnik dla kolekcjonerów" - Warszawa, 1999
Data dodania: 20 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1961
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: mosiądz
Numer/sygnatura producenta: brak
Waga: 4,60 g
Średnica: 25 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1878 razy od 20 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.