50 STOTINEK - Bułgaria (1937) w Tyfus Darek - Moje zbiory w MyViMu.com

50 STOTINEK - Bułgaria (1937)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
265 / 271
<
>
Boris III - Borys Klemens Robert Maria Pius Stanisław Ksawery Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 30 stycznia 1894 w Sofii, zm. 28 sierpnia 1943) – car Bułgarii z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.AWERS (obverse) :

W centrum monety herb Bułgarii, obowiązujący w latach 1927-1946.

napis otokowy : * БЪЛГАРИЯ * BЪЕДИНЕНИЕТО Е СИЛАТА.REWERS (reverse) :

Na brzegu monety rozchodzące się wiązanki z roślin, owoców i kłosów. W środku, w trzech wierszach :

50 / CTOTИHKИ / 19371 lew = 100 stotinek (BGN)Plemiona starożytnej Bułgarii, pierwsze własne monety posiadały już w okresie powstania państwa odryskiego (ok. V w. p.n.e.). Monety te miały typowe motywy trackie w rodzaju wizerunku wolno jadącego jeźdźca lub konia. Seuthes III (IV w p.n.e.), będąc pierwszym władcą trackim, emitował monety wyłącznie z brązu w kilku typach i nominałach.Filip Macedoński (okres 359-336 p.n.e.), włączywszy ziemie trackie do terytorium wielkiego państwa macedońskiego, wprowadził na ich obszar do powszechnego obiegu monetę złotą, w ten sposób przeciwstawiając się perskim derejkom.Na przełomie X i XI w. Bułgaria straciła niepodległość i przez dwa kolejne wieki pozostawała pod panowaniem Bizancjum (do 1187 r.).

Kolejną okupacją było 500 lat niewoli tureckiej (od 1396 r.). Znamiona władzy „car” wprowadzono na legendach bułgarskich monet w XIII i XIV w., a przedstawienia władcy w XIV w.W wyniku traktatu berlińskiego z lipca 1878 r. odrodziło się Księstwo Bułgarskie jako lenno tureckie. 25 stycznia 1879 r. powołano do życia Bułgarski Bank Narodowy.Obecność monet francuskich na rynku bułgarskim spowodowała przyjęcie 27 maja 1880 r. standardu franka. Bułgarski odpowiednik franka nazwano lwem, który wywodził się z tradycji talarów lewkowych.

Sam lew jest symbolem narodowym i herbem państwa bułgarskiego. Lew podzielono na 100 stotinek.

Na zlecenie banku mennica petersburska wybiła srebrne monety o nominałach 50 stotinek oraz 1, 2, 5 lwów.

Mimo nie przystąpienia do unii łacińskiej, monety te wybite w latach 1882-1883 odpowiadały monetom łacińskim, posiadając próbę 835.Od 1888 r. zaczęto bić monety miedzioniklowe o nominałach 2½, 5, 10, 20 stotinek; następnie w latach 1891-1894 wybito pełen zestaw monet srebrnych oraz złotych o nominałach 10, 20 i 100 lwów z portretem Ferdynanda I.

Wraz ze spadkiem ceny srebra pieniądz srebrny był wymieniany na złoto tylko z dopłatą.Od 1910 r. bito w sporych nakładach ładnie wykonane na wzór austriacki czterodukatówki używane przez ludność do ozdoby ubioru, do czego upoważniał sam napis „złoty bułgarski pieniądz do ozdoby”.

Na monetach (już od XIII w.) w herbie państwa umieszczano lwa wspiętego – stojącego na tylnych łapach.Zaistniała po II wojnie światowej w Bułgarii inflacja skończyła się wprowadzeniem w maju 1952 r. nowego lewa odpowiadającego 100 starym.

------------------------------------------------------

Царство България,Carstwo Bułgarii,Zarstwo Balgarija,Zarentum Bulgarien
Data dodania: 20 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1937
Miejsce pochodzenia: Bułgaria
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: aluminium-brąz
Średnica: 18 mm
Nakład: 60 200 000
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 281 razy od 20 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.