Hełm czerwonoarmisty WZ 40

WZ. 40 to następca hełmu WZ 39 i jest to typowy hełm Radzieckiego wojaka z okresu II Wojny Światowej, nazywany często "sześcio-nitowcem" ze względu na mocowanie fasunku przy pomocy właśnie wspomnianych 6 nitów.W tej wersji parciany fasunek został zastąpiąny trzyczęściowym z dermy, mocowanym do dzwonu hełmu.
Hełmy tego typu stosowano również po wojnie i nie zmieniano ich nazwy, różnica miedzy wojennym a późniejszymi egzemplarzami różni się gwiazdą wybitą od spodu daszku - owa gwiazdka widoczna na jednym ze zdjęć. (bicie gwiazdek stosowano jeszcze do lat 50)

Hełmy te posiadały również wybijane wewnątrz "dzwonu" numery z których pierwsza cyfra oznaczała rozmiar hełmu (1-3)

Hełm posiada resztki oryginalnej zielonkawej farby. (odcień może sie różnić od innych egzemplarzy ze względu na czas, ale już wychodząc z fabryki zdarzało sie, że były widoczne różnice w odcieniach)

Na niektórych hełmach na "czole" były malowane gerwone gwiazdy.

Przedstawione na hełmie symbole nie stanowią propagowania żadnej ideologii, i są prezentowane tylko w celu przedstawienia eksponatu w stanie w jakim mógł wyglądać przed laty.
Data dodania: 24 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1940 - 1945
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1769 razy od 24 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
18 marca 2013
jak masz jeszcze ten element to podeślij foto
17 marca 2013
Nie wiem jak nazwać ale jest to albo rozrusznik albo coś takiego BOSCHA:] No zapomniałem mam gdzieś waszą pocztówkę z Twoim e-mailem:]
17 marca 2013
O prosze, o ile mnie pamieć nie myli nigdy wcześniej nie chwaliłeś sie że mieliśmy okazje sie poznać.... nawet na dwóch góraszkach zbierałem na remont opelka, i jak widać udało się. A cóż to za częsć była od tych samochodów? nic Ci po takich samochodach nie zostało?? aktualnie składamy kapitana, a aktualnie dogaduje temat zakupu kolejnego opelka niemal identycznego jak p4 tylko jego modelowego poprzednika- Opel 1,2l- w najuboższej fabrycznej wersji , prawdopodobnie z 1934r.
15 marca 2013
No ja tez się bałem, ale że ruska mniej mi żal niż Polaka czy niemca to spróbowałem i byłem w szoku jak z rdzawego dzwona okazało się że ma sporo farby. A jest strasznie łatwo to zrobić. wsadziłem go do odpowiedni szerokiego wiadra (po farbie) zalałem wodą i wsypałem 2 łyżki kwasu, zostawiłem na 24 godziny. Co jakiś czas listewką mieszałem roztwór i w połowie czasu przekręciłem go na drugą stronę bo kwas pomału opada na dno. Później neutralizujesz kwas, szczotkując szczoteczką jak do mycia paznokci w wodzie z ludwikiem, ładnie się wszystko wtedy ściąga z powierzchni i spłukujesz. Suszysz i zabezpieczasz:] Wiem że główną pasja to autka, miałem okazję się o tym przekonać gdy się poznaliśmy i chwilę rozmawialiśmy na Góraszce, zbieraliście wtedy na renowacje P-4 a świeżo co wtedy skończyliście Zisa. Miałem wtedy pewną część do P4,opla Kapitana i kettenkrada.:]
14 marca 2013
nie przepadam za igraniem z kwasami. nie mam w tym doświadczenia, no i połączenie metalu i kwasu z zasady nie jest wskazane. Niestety a może i na szczeście mam wiele pasji i trudno mi zająć sie wszystkim, na chwile obecną pojazdy są priorytetem w kolekcji... ale oczywiscie dziekuje za sugestie ;)
14 marca 2013
Witam, wrzuc do kwasu szczawiowego, moj ladnie oczyscil oraz odslonil sporo farby. Widoczne jest w moich zbiorach.
14 marca 2013
Gwiazda wybita na daszku nie wskazuje że jest to egzemplarz wojenny,gwiazdy te wybijano do późnych lat 50-tych.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.