MLECZNIK ZIELONY w Muzeum użytkownika Florentyna w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 93
<
>
Mlecznik w jednolitym kolorze zielonym zs zoconymi podstawą i uszkiem z fabryki porcelany w Chodzieży

- sgn. C w trójkącie CHODZIEŻ MADE IN POLAND

wys. 10 cm

Fabryka porcelany powstała w 1896 roku - założył ją Hermann Heim. W 1901 roku właściciel zmuszony został do ogłoszenia upadłość. Fabryka została przymusowo wystawiona na sprzedaż. Kupił ją kupiec niemiecki z Hamburga - WillĂśper, przekształcił ją w spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 1907 roku wprowadził produkcję porcelany elektrotechnicznej. W 1920 roku fabryka została wykupiona z rąk niemieckich właścicieli przez Bank Handlowo - Przemysłowy z Poznania. Nowi właściciele wypuścili akcje, których większość nabył Stanisław Burtan z Krakowa.

Około roku 1883 (?) fabrykę zakupił Hermann Heim. W 1895 roku znana wytwórnia fajansu w Annaburgu nabyła akcje fabryki tworząc z niej zakład siostrzany. W roku 1921 wytwórnie odkupił poznański złotnik i przedsiębiorca Stanisław Mańczak. W 1934 roku Stanisław Mańczak został zmuszony do ogłoszenia bankructwa, a fabryka przeszła w ręce Spółki Dierżawnej Fabryki Fajansu Stanisława Mańczaka. Od końca lutego 1935 do maja 1936 roku tymczasowym właścicielem fabryki stał się Zarząd Gminy w Chodzieży. W 1936 roku nowymi właścicielami fabryki zostali jej udziałowcy - Czesław Szrama i Wincenty Kapczyński. Dalszą działalność zakładu w rękach polskich przerwał wybuch II wojny światowej. Już na początku okupacji niemieckiej połączono ze sobą fabrykę fajansu i fabrykę porcelany,tworząc jedną wytwórnię o nazwie Porzellan und Steingutfabrik A.G. in Kolmar, pozostającą pad zarządem państwowym. W 1942 roku zaprzestano produkcji fajansu,zastępując go półporcelaną zwaną porcelitem . W czasie wycofywania się Niemców zakład został podpalony. Dzięki robotnikom ocalone zostały budynki, urządzenia i maszyny - już w kwietniu 1945 roku rozpoczęto produkcję.
Data dodania: 19 września 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 303 razy od 19 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.