OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
82 / 118
<
>
Muzealny egzemplarz harmonii trzyrzędowej, wykonanej w pracowni Piotra Stamirowskiego na początku XX wieku w Warszawie, warsztatu działającego od 1885 roku pod nazwą “Artystyczna Wytwórnia Harmonii” Pracownia Stamirowskiego rozpoczęła produkcję od harmonii typu wiedeńskiego. Były to tzw. dziesiątki z dwoma guzikami basowymi. Około roku 1900 wytwórnia wypuściła na rynek popularną “pedałówkę” jedną z pierwszych w Warszawie trzyrzędowych harmonii pedałowych. Aby uświadomić sobie, iż to rzadki eksponat warto wiedzieć, że w pierwszej dekadzie XXw. wytwarzano tu ok. 50 harmonii rocznie i niewiele więcej do 1939r. W czasie wojny zakład spłonął a firma przeniosła się do innego budynku. Walki Powstania Warszawskiego ponownie unicestwiły dorobek, a z nim ok. 50 harmonii, kilka fortepianów, plany, rysunki, szkice, narzędzia i materiały. Po wyzwoleniu zakład działał dalej:

“ Posiadam na składzie i przyjmuję zamówienia na wszystkie systemy harmonii finto-piano, które mogą być wykonane następująco: kryte celuloidem białym, imitacją perłowej masy, lub kolorowym, grawerowane i upiększone sztucznymi brylantami albo inkrustowane, kryte celuloidem, brokatem srebrnym lub złotym, inkrustowane prawdziwą masą perłową.”
Data dodania: 29 września 2010
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1939
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1499 razy od 29 września 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.