Bitwa pod Iganiami w r.1831.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 182
<
>
Pocztówka wydawnictwa Polonia z Krakowa, bez obiegu.

Scena batalistyczna z bitwy stoczonej 10 kwietnia 1831 roku.

Jeśli chodzi o opis na rewersie, przedstawia zafałszowanie faktów. Dowodzącym był gen.Ignacy Prądzyński którego kunszt strategiczny pozwolił odnieść zwycięstwo nad przeważającymi siłami wroga, przybycie Skrzyneckiego w późnych godzinach wieczornych było tragiczne dla przebiegu bitwy, nie pozwolił na zajęcie Siedlec co dało Rosjanom możliwość przegrupowania i wzmocnienia swej pozycji.Zwycięstwo w związku z tym nie przyniosło większych efektów.

Poniżej link do raportu Skrzyneckiego z przebiegu bitwy i jego tekst:

http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Raport_generala_Skrzyneckiego_o_przebiegu_bitwy_pod_Iganiami_z_10_IV_1831_roku,gid,125685,cid,1075.htmDo Rządu Narodowego Wódz Naczelny

Miło mi donieść Rządowi Narodowemu, że wojsko polskie w dniu dzisiejszym znaczne odniosło zwycięstwo, zabrało kilka armat, trzech do czterech tysięcy jeńców i wielu oficerów wszystkich stopni. Generał Prądzyński dowodzący osobnym korpusem okrył się sławą. Późna noc nie pozwala mi wygotować szczegółowego raportu.

Skrzynecki.
Data dodania: 1 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1935
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1746 razy od 1 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
10 kwietnia 2012
Świetny pomysł i bardzo ciekawa ekspozycja. Gratulacje!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.