Żeliwny gar, gęślarz, brytwana - KZO 4,5

Duże zdjęcie Żeliwny gar, gęślarz, brytwana - KZO 4,5
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 10
<
>
Żeliwny gar, gęślarz, brytwana - KZO 4,5 L - sygnowany KZO (KONECKIE ZAKŁADY ODLEWNICZE) nr katalogowy 1679Historia firmyU schyłku XIX wieku w Końskich w pobliskiej od siebie odległości powstały trzy odlewnie: Fabryka Odlewów Żelaznych i Emaliernia SŁOWIANIN, której właścicielami byli M. Hochberg i Ajzenberg, Fabryka Odlewów Żelaznych, Maszyn Rolniczych i Wentylatorów, której właścicielem był S. Kronenblum oraz Fabryka Odlewów Żelaznych i Zakłady Mechaniczne NEPTUN własność J.Mintza.Dynamiczny rozwój przemysłu na przełomie XIX i XX wieku w Końskich był następstwem oddania do eksploatacji w 1885 roku linii kolejowej, umożliwiającej dostawę surowców i wywóz wyrobów z produkujących tu zakładów.W fabrykach produkowano taki sam lub zbliżony asortyment wyrobów. Były to odlewy kuchenne

i piecowe (płyty, drzwiczki, ruszty, piecyki), odlewy budowlane (rury, kształtki, kraty do balkonów), naczynia kuchenne, odlewy sanitarne, odlewy rolnicze (buksy do wozów), odlewy maszynowe itp. Wyroby tych odlewni cieszyły się dużym uznaniem u odbiorców.W okresie okupacji hitlerowskiej, po usunięciu zniszczeń pierwszych dni wojny, zakłady pod kierownictwem niemieckim pracowały aż do czasu wyzwolenia.Zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu w 1948 roku, nastąpiło połączenie wszystkich zakładów w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą KONECKIE ZAKŁADY ODLEWNICZE.W 1998 roku przedsiębiorstwo zostało skomercjalizowane w wyniku czego powstała Spółka Akcyjna Skarbu Państwa.
Data dodania: 1 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1948 - 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Tagi: kuchnia
Materiał: Żeliwo
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 957 razy od 1 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.