Czekolada w wersji eksportowej.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
35 / 53
<
>
Czekolada produkcji - i tu niespodzianka- E.Wedel. Na eksport bez 22 Lipca.Historia Wedla1851 - Karol Wedel zakłada w Warszawie warsztat cukierniczy a wkrótce jego syn Emil buduje fabrykę przy ulicy Szpitalnej.1908 - firma Wedla przekształca się w spółkę Fabryka Cukrów i Czekolady E. Wedel i Syn Spółka Akcyjna.1930 - Jan Wedel (syn Emila) buduje nową fabrykę przy ul. Zamoyskiego . Firma wchodzi na rynki zagraniczne np. ma sklep w Paryżu, do którego towar dostarcza samolotem.1948 - Fabryka odbudowana po wojnie zostaje znacjonalizowana.1949 - Pojawia się nowa nazwa: Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 Lipca.1960 - Do nowej nazwy dodano dopisek d. E. Wedel.1990 - ZPC 22 Lipca wraca do starej nazwy. Wedel staje się jednoosobową spółką Skarbu Państwa.1991 - 40 proc. udziałów w Wedlu za 25 mln dolarów kupuje koncern PepsiCo. Spadkobiercy Wedla występują z roszczeniami dotyczącymi nazwy firmy. Akcje Wedla trafiają na giełdę.1994 - Spadkobiercy Wedla wygrywają proces. Sąd nakazuje zmianę nazwy. Na skutek rewizji sprawa trafia do ponownego rozpoznania.1998- Spadkobiercy otrzymują odszkodowanie i nazwa legalnie pojawia się na wyrobach.A potem to już kilka zmian właścicieli i udziałowców ale nazwa marki pozostaje bez zmian, w końcu dzięki niej opanowano 25% rynku słodyczy w Polsce.
Data dodania: 6 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1970 - 1975
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1585 razy od 6 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.