OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
84 / 118
<
>
Zbiór tronów lubo podsiadeł zydlowych pod nocnik dla osób w różnym wieku czyli krzeseł z otworem, pod którymi stawiano naczynie. Taki typ >nocnika< stosowano także w Polsce aż do ubiegłego stulecia. Na wsi i we dworze nazywano go >stolcem< lub bliżej rozumianym >sedesem< Książę pan mówił na to szpetnie po francusku >cacatuar, kakatorium albo kakuar< Nawet pałace budowane w Egipcie na przykład nie posiadały systemów kanalizacyjnych. Używano właśnie sedesu, pod którym stało gliniane naczynie. W połowie XIX wieku zachęcano już do zkupu naczyń spłukiwanych wodą czyli >waterklozetów i inodorów< Jednakże nocniki absolutnie nadal były w ruchu. Fabryka fajansu we Włocławku, w roku 1907 oferowała nawet sześć modeli: jardiniere, rokoko, kulisty, zwykły, warszawski i owalny. Po dworach długo jeszcze działał >wędrowny słupek< czyli przenośna szafka z nocnikiem, który rano obnoszono po gościnnych pokojach. Pewna arystokratka wspominała: “Zaledwie dostałam ten upragniony słupek, gdy lokaj pod drzwiami już meldował: Proszę pani hrabiny się śpieszyć bo pan hrabia Lewicki już bardzo czeka”. W ogóle historia nocnika jest niezwykle frapująca zważywszy, że nawet do takiego nie zawsze się niegdyś i w nobliwych pomieszczeniach załatwiano. U księży np. goszcząc na prowincji: “ jeden z przeładowanym żołądkiem, rozmarzony snem, nie mogąc trafić do drzwi, lada gdzie między śpiącymi złożył ciężar natury albo oblał niepachnącą wodą. (...) Urynałów stawiać przy łóżkach gościnnych nie było zwyczaju”. W gościnnym, miejskim domu bywało trochę lepiej: “ Był jeden pokój pełen na pawimencie (posadzce) stolców, a na półkach urynałów, gdzie goście składali ciężary natury” Znaczy sedes i własny na wsi, cenny był mocno i ponad wszystko oraz długo jeszcze nad Biebrzą.
Data dodania: 8 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1890 - 1990
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 823 razy od 8 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
11 października 2010
Po lekturze opisu już nie dziwi pytanie u lekarza - "czy stolec był?"
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.