Odznaka Pilota Luftwaffe

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 55
<
>
Odznaka Pilota Luftwaffe,wczesna wykonana z tombaku.

Sygnowana logo producenta B&NL;(Berg & Nolte Lüdenschied).Stan dobry+.Pilot's Badge/ FlugzugfuhrerabzeichenOdznaka Pilota została ustanowiona 12 sierpnia 1935 z rozkazu Marszałka Rzeszy Hermanna Goringa(notatka z 23 maja 1935 r. w "Luftwaffen Verordnungsblatt" informuje o tym).

Odznaka przedstawia nurkującego masywnego orła z rozpostartymi skrzydłami,trzymającego w szponach obróconą swastyke.Orzeł jest nałożony na wieniec złożony z liści laurowych(lewa strona wieńca)i dębowych(prawa).Motyw wieńca zaczerpnięto z kajzerowskiej pierwszowojenej serii bojowych odznak lotniczych.Odznaka Pilota miała być obrazem nieposkromionej agresjii i dzikości.

Tak jak większość przedmiotów z okresu III Rzeszy,odznake pilota produkowano z materiałów różnej jakości.Aluminium,nickel-silver,pozłacany lub posrebrzany tombak i inne stopy oraz lakierowany cynk,wszystkie te surowce używane były do produkcji odznaki pilota.W okresie przedwojennym i na początku wojny produkowano wersje z wysokiej jakości surowców niklu,aluminium lub tombaku.Stopniowo ale stale jakość surowców coraz bardziej sie obniżała by pod koniec wojny bazować jedynie na różnych odmianach cynku.Pod koniec lat 30-tych zaniechano produkcji odznak z aluminium mimo iż cechowała je wyjątkowa dbałość o szczegóły i precyzja wykonania gdzyż bardzo szybko ulegały defektom,najcześciej złamaniu ulegał haczyk typu "C".

Wszystkie wersje odznaki pilota to wersje dwu-częściowe i dwu-nitowe.Kształt i rozmiar

nitów różnił sie w zależności od producenta i jakości wykonania.O wysokiej jakości wykonania świadczyły małe umieszczone z pedantyczną symetrią nity.Tańsze wersje używały większych często rozpłaszczonych na końcu nitów.

Zapięcie "na agrafke" występuje we wszystkich oryginalnych odznakach pilota.Wersje lepsze jakościowo cechował beczułkowaty zawias i haczyk uformowany z twardego niełamliwego pręcika.

Niezależnie od jakości wykonania w odznace pilota orzeł był zawsze oksydowany na kolor ciemno-czarny zaś wieniec wykańczano w kolorze srebrnym.Wersje przed i wczesnowojenne wytwarzane ze stopu zwanego "nickel-silver"(62-65% miedzi,21-25% cynku i 13-14%niklu) lub z tombaku powlekanego "nickel-silver" orzeł jest czerniony chemicznie a wieniec chemicznie wykończony na kolor matowo-srebrny przez kolekcjonerów zwany "frosting" czyli zmrożony,oszroniony.

Wymiary odznaki pilota zostały określone w roku 1936 prawie rok po jej ustanowieniu i były następujące:

- rozpiętość skrzydeł orła : 65mm

- wysokość swastyki : 15-16mm

- grubość orła : 2,5mm

- szerokość wieńca : 42mm

- wysokość wieńca : 53mm

- grubość wieńca : 2,5mm

Duża liczba firm produkująca odznake pilota oraz mnogość wersji powoduje że oficjalne wymiary należy traktować jako dane orientacyjne wzorcowe a nie ostateczne.

Odznake noszono na górnej lewej kieszeni munduru poniżej Krzyża Żelaznego 1.klasy.

Wręczana była każdemu kto ukończył pełen kurs pilotażu.
Data dodania: 24 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1935 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1553 razy od 24 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.