D:G.CHRISTIAN.DUX (XV) SIL.L.B.&WOLAV - 01Kop.5473

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 3
<
>
15 krajcarów 1664 Chrystian Wołowski Kop.5473

Mennica Brzeg.

Pod orłem znak w kształcie serca, zarządcy i mincmistrza brzeskiego – Chrystiana Pfahlera.Moneta srebrna, Ag - średnica 28 mm

Jedna z dwóch odmian 15 krajcarów w roczniku 1664

Prezentowana moneta posiada skrót SIL po lewej stronie znaku nominału w odróżnieniu do odmiany drugiej gdzie SIL umieszczone jest po prawej stronie (XV)Chrystian (ur. 19 kwietnia 1618 zm. 28 lutego 1672) – książę legnicki, jeden z ostatnich Piastów Śląskich.Syn księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybylii brandenburskiej, młodszy brat Jerzego III i Ludwika IV.W młodzieńczych latach wraz ze starszymi braćmi odbył kilkuletnią podróż po Europie, w trakcie której odwiedził dwór króla Francji Ludwika XIII i króla Anglii Karola I. Po powrocie na Śląsk dostał się w wir wojny trzydziestoletniej. w 1635 ojciec Jan Chrystian Brzeski, wysłał Chrystiana na Litwę, by tam w Kiejdanach kształcił się w szkole kalwińskiej. Pobyt w szkole pozwolił Chrystianowi poznać m.in. króla Polski Jana Kazimierza, którego żona Maria Ludwika była matką chrzestną córki księcia (córka zmarła w wieku dwóch lat). Poznał również swego kuzyna księcia Bogusława Radziwiłła, którego matka była siostrą matki Chrystiana. Przyjaźnił się on też z kolejnym polskim monarchą, Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Dzięki naukom w szkole książę opanował w dobrym stopniu język polski.Po ukończeniu nauki Chrystian powrócił na Śląsk, gdzie nadal grasowały szwedzkie wojska. W 1642 przeżył 4-tygodniowe oblężenie Brzegu przez Szwedów. W grudniu 1645 został pojmany i wzięty do niewoli przez Szwedów. Na szczęście jeden z ludzi księcia zdołał się wymknąć i powiadomić brzeskich mieszczan, którym udało się odbić ich pana. Książę Christian był słabego zdrowia i psychiki. Oprócz incydentu ze Szwedami, został postrzelony w stopę podczas polowania, a pewnego razu na jego oczach utonęło dwóch pokojowców.14 listopada 1648 poślubił Ludwikę Anhalcką.W latach (1654-1672) książe wołowski,

Lata (1664-1672) książe legnicko-brzeski, które to księstwa odziedziczył po swoich zmarłych i starszych braciach Ludwiku IV i Jerzym IIIW 1668 wysunął swoją kandydaturę do tronu polskiego. Jednak nie znalazł poparcia szlachty polskiej.

Zmarł z powodu puchliny wodnej. Pogrzeb odbył się 31 marca 1672 w Legnicy, w kościele św. Jana. Księcia złożono w złoconej trumnie, a tłumowi rozdawano złocone monety.Książę miał czwórkę dzieci: Karolinę, Ludwika, Jerzego Wilhelma i Chrystiana Ludwika. Do dnia jego śmierci dożyli jedynie: Karolina i Jerzy Wilhelm, który został spadkobiercą ojca zm. 21 listopada 1675 w Brzegu i na nim wygasła gałąź Piastów ŚląskichKsięstwa Wołów, Brzeg i Legnica zostały przejęte jako lenna przez Habsburgów, z pominięciem jego siostry Karoliny (1652 - 1707), ostatniej Piastówny oraz stryja Augusta hrabiego legnickiego (1627-1679), potomka związku morganatycznego.
Data dodania: 10 lutego 2012
Datowanie przedmiotu: 1664
Stan eksponatu: Dobry
Tagi: monety
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1101 razy od 10 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.