Pamiątkowy medal z J. Piłsudskim
Pamiątkowy medal z Marszałkiem Józefem Piłsudskim wybity na okoliczność skończenia pierwszej fazy prac porządkowych muzeum i memoriału J. Piłsudskiego w Zułowie , która odbyła się w dniu 10 - X - 1937 r. a uroczystościom przewodniczył Prezydent RP Ignacy Mościcki . Medal wykonano z aluminium a jego średnica : 26 mm , waga 1 g. Stan zachowania określam na dostateczny -.
Kilka słów o Zułowie ( miejscowości narodzin J. Piłsudskiego ).
Podwileński Zułów jest miejscem, znaczącym dla historii Polski, Litwy, a być może, i Europy XXI wieku. 5 listopada 1867 r. tu się urodził oraz spędził lata młodzieńcze wielki wódz wojskowy, obrońca Europy przed plagą bolszewizmu, myśliciel, działacz polityczny i państwowy Polski Józef Klemens Piłsudzki. Marszałek przez całe życie zachował głębokie przywiązanie do Zułowa.
Zułow leży nieopodal trasy lączącej Swięciany i Podbródz . Historia posiadłości jest zawiła. Podtwierdzone zródła historyczne łączą miejscowość z posiadłośćiami Giedrojciów. Na początku XIX w. one przeszły w ręce Michałowskich, a później, po klęsce powstania 1863 r. gospodarzem dworu stał się Józef Wincenty Piłsudski (1833- 1902). Pomyślnie rozwijaną gospodarkę zniszczył pożar 1875 roku.
Na przełomie wieków XIX-XX w.przejęte przez bank gospodarstwo przechodziło w kolejne ręce aż w 1906 r. Na prawie 4000 ha ziemi ornej i lasu rozmieścił się poligon carskiej armii. Jednak wojskowi rosyjscy intensywnie używali produkcję dworskiego browaru.
W 1924 r. w posiadanie majątku weszły władze RP. W 1934 r. społeczność wykupiła dwór w celu urządzenia w nim memoriału Marszałka Józefa Piłsudskiego .
10 października 1937 roku w obecności rzesz społecznych odbyła się uroczysta promocja skończenia I fazy prac porządkowych muzeum i memoriału. Uroczystosc uczcił Prezydent RP Ignacy Mościcki powitany z należnymi prezydentowi honorami na dopiero zbudowanej stacji PKP w Zułowie.
Na terenie memoriału w granicach sypialni Pilsudzkich Prezydent Ignacy Mościcki posadził symboliczny dąb Marszałka. Sukces projektu spowodował powołanie jego autora, architekta Romualda Gutta, do uporządkowania Placu Katedralnego w Wilnie sakralnego i historycznego centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego, stolicy państwa do którego nawiązywały wizje geopolityczne Józefa Piłsudskiego. Najwięcej inwencji doczekał się ogród i park krajobrazowy, stworzony według zaleceń dyrektora Wileńskiej Szkoły Ogrodnictwa R. Krauze. 794 okazy drzew i krzewów zostały sprowadzone z okolic i całej Polski do pamiątkowego zespołu w Zułowie.
W takim stanie memoriał spotkał II Wojnę światową.
Data dodania: 20 października 2010
Datowanie przedmiotu:
1937
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 1331 razy od 20 października 2010