Pamiątkowy medal z J. Piłsudskim

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
39 / 48
<
>
Pamiątkowy medal z Marszałkiem Józefem Piłsudskim wybity na okoliczność skończenia pierwszej fazy prac porządkowych muzeum i memoriału J. Piłsudskiego w Zułowie , która odbyła się w dniu 10 - X - 1937 r. a uroczystościom przewodniczył Prezydent RP Ignacy Mościcki . Medal wykonano z aluminium a jego średnica : 26 mm , waga 1 g. Stan zachowania określam na dostateczny -.

Kilka słów o Zułowie ( miejscowości narodzin J. Piłsudskiego ).

Podwileński Zułów jest miejscem, znaczącym dla historii Polski, Litwy, a być może, i Europy XXI wieku. 5 listopada 1867 r. tu się urodził oraz spędził lata młodzieńcze wielki wódz wojskowy, obrońca Europy przed plagą bolszewizmu, myśliciel, działacz polityczny i państwowy Polski Józef Klemens Piłsudzki. Marszałek przez całe życie zachował głębokie przywiązanie do Zułowa.

Zułow leży nieopodal trasy lączącej Swięciany i Podbródz . Historia posiadłości jest zawiła. Podtwierdzone zródła historyczne łączą miejscowość z posiadłośćiami Giedrojciów. Na początku XIX w. one przeszły w ręce Michałowskich, a później, po klęsce powstania 1863 r. gospodarzem dworu stał się Józef Wincenty Piłsudski (1833- 1902). Pomyślnie rozwijaną gospodarkę zniszczył pożar 1875 roku.

Na przełomie wieków XIX-XX w.przejęte przez bank gospodarstwo przechodziło w kolejne ręce aż w 1906 r. Na prawie 4000 ha ziemi ornej i lasu rozmieścił się poligon carskiej armii. Jednak wojskowi rosyjscy intensywnie używali produkcję dworskiego browaru.

W 1924 r. w posiadanie majątku weszły władze RP. W 1934 r. społeczność wykupiła dwór w celu urządzenia w nim memoriału Marszałka Józefa Piłsudskiego .

10 października 1937 roku w obecności rzesz społecznych odbyła się uroczysta promocja skończenia I fazy prac porządkowych muzeum i memoriału. Uroczystosc uczcił Prezydent RP Ignacy Mościcki powitany z należnymi prezydentowi honorami na dopiero zbudowanej stacji PKP w Zułowie.

Na terenie memoriału w granicach sypialni Pilsudzkich Prezydent Ignacy Mościcki posadził symboliczny dąb Marszałka. Sukces projektu spowodował powołanie jego autora, architekta Romualda Gutta, do uporządkowania Placu Katedralnego w Wilnie sakralnego i historycznego centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego, stolicy państwa do którego nawiązywały wizje geopolityczne Józefa Piłsudskiego. Najwięcej inwencji doczekał się ogród i park krajobrazowy, stworzony według zaleceń dyrektora Wileńskiej Szkoły Ogrodnictwa R. Krauze. 794 okazy drzew i krzewów zostały sprowadzone z okolic i całej Polski do pamiątkowego zespołu w Zułowie.

W takim stanie memoriał spotkał II Wojnę światową.
Data dodania: 20 października 2010
Datowanie przedmiotu: 1937
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Tagi: medale
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1331 razy od 20 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.