OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
319 / 500
<
>
Korona świętego Stefana (Święta Korona, węg.. Szent Korona, łac. Sancta Corona )- insygnium koronacyjne królów Węgier od XI wieku do 1916 roku. Relikwia narodowa i symbol państwowości Węgier. Przechowywana w gmachu Parlamentu w Budapeszcie.Z Koroną Świętego Stefana związane jest pojęcie publicznoprawne Krajów Korony Świętego Stefana jako określenie wszystkich terytoriów podległych władzy królów węgierskich, w latach 1867-1918 oznaczające także węgierską część Austro-Węgier.

Symbol korony jest od XVIII w. stale obecny w herbie Węgier, znajduje się również w godle przyjętym w 1990 r. przez węgierski parlament.Wątek polski.

Korona znana jako korona świętego Stefana jest koroną którą Bolesław Chrobry wysłał do Rzymu, do pobłogosławienia przez papieza Sylwestra II w roku 1000.

Poselstwo dotarło szczęśliwie do Rzymu.Została tam podobno pobłogosławiona i poświęcona przez papieża. W drodze powrotnej, na Węgrzech posłowie zostali zatrzymani,a zwolniono ich dopiero po wydaniu korony.

Właśnie tą koroną koronowany został władca Węgier - Stefan I.

A dzisiaj znana jest powszechnie jako korona świętego Stefana..

Bolesław Chrobry dopiero po 25 latach doczekał się korony.Takich to mamy bratanków...
Data dodania: 25 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1916 - 1990
Miejsce pochodzenia: Węgry
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 339 razy od 25 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.